15 studenţi de la FEAA vor învăţa o săptămână în Germania

Masteranzii de la specializarea Afaceri Internaţionale şi Strategii interculturale de la Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza“ vor studia timp de o săptămână la Universitatea Konstanz din Germania la finalul lunii aprilie, de pe 23 pe 30. Mobilitatea va fi coordonată de către conf.dr. Andreea Iacobuţă şi conf.dr. Magdalena Leca, cadre didactice ce gestionează program de master la care sunt înscrişi studenţii, aceştia urmând să acompanieze un grup de 15 tineri.

„Timp de o săptămână, masteranzii din anul I şi II vor participa la cursuri şi seminarii la universitatea germană din Konstanz, vor vizita biblioteca din campus, având posibilitatea să studieze acolo. De asemenea, participanţii la mobilitate vor avea o vizită de lucru la Camera de Comerţ şi Industrie din Konstanz. Aceştia se vor întâlni cu studenţii români care în momentul de faţă îşi desfăşoară studiile în incinta universităţii gazdă, cu profesori şi reprezentanţii Departa­mentului de Relaţii Interna­ţio­nale“, au specificat reprezentanţii UAIC.

Universitatea Konstanz este înfiinţată în anii ’60 şi este una dintre cele mai vechi colaboratoare ale UAIC. „Este a şasea mobilitate de acest tip organizată în colaborare, începând din 2008, anul în care s-a înfiinţat programul de master Afaceri internaţionale şi strategii interculturale“, a declarat conf.dr. Andreea Iacobuţă, unul dintre coordonatorii schimbului de experienţă.

Publicație: Ziarul de Iași