EXCLUSIV! Universitatea Cuza din Iasi, singura din Romania, implicata intr-un proiect de aproximativ 30 milioane EURO

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC) din Iasi este singurul partener din mediul academic romanesc care este implicat într-un proiect al Ministerului Educatiei Nationale (MEN) dedicat educatiei timpurii anteprescolare. De precizat ca MEN este solicitant si lider de parteneriat al programului cu titlul „Educatie timpurie incluziva si de calitate”, finantat prin Programul Operational Capital Uman (POCU).

De precizat faptul ca bugetul total al acestuia este de 27.029.412 euro, care se va repartiza la parterii implicati în functie de aportul la elaborare si implementare. „Universitatea «Alexandru Ioan Cuza» din Iasi va fi singurul partener din mediul academic care va colabora cu MEN, iar printre activitatile pe care le va coordona direct, se pot enumera: analiza cadrului actual de organizare si functionare al Educatiei timpurii, precum si a bunelor practici în acest domeniu, ca suport pentru implementarea unor servicii de Educatie timpurie anteprescolara de calitate; formarea profesionala specializata unitara, initiala/continua a cadrelor didactice din EICP pentru aplicarea corecta si eficienta a principiilor, metodelor si mecanismelor specifice prevazute în documentul-cadru revizuit de organizare si functionare a Educatiei timpurii, pentru toate regiunile de dezvoltare, cu accent pe zonele rurale dezavantajate”, arata oficialii de la Cuza.

De precizat faptul ca data estimata pentru demararea implementarii acestuia este luna martie 2018. Managerul de proiect din partea UAIC este conf. univ. dr. Nicoleta Popa, prodecan al Facultatii de Psihologie si Stiinte ale Educatiei.

Astfel, ieri, 20 noiembrie 2017, a venit în vizita la UAIC Cipriana Chidovet, consilier la Ministerul Educatiei, pentru a discuta modalitatile concrete de implicare ale universitatii iesene, cu accent pe teoria si activitatea practica, discipline si numar de ore alocate, rute de formare sau certificare participanti. Astfel, numai UAIC va face activitatile de formare la nivel national. Pe acest plan, consilierul Chidovet s-a intalnit cu actualul ordonator de credite, respectiv rector interimar de la Cuza –prof. univ. dr. Mihaela Onofrei.

Publicație : Bună Ziua Iași