UMF, premiată la o gală naţională a proiectelor finanţate cu fonduri structurale

Universitatea de Medicină şi Farmacie (UMF) „Grigore T. Popa“ din Iaşi a obţinut un important premiu lunea trecută, la Gala Fondurilor Structurale, înmânat de comisarul european pentru politică regională şi ministrul delegat pentru fonduri europene, Marius Nica. Astfel, din 129 de proiecte propuse la gală, proiectul „100 de inimi pentru 100 de copii“ al celor de la UMF a obţinut locul al doilea la categoria „Şcoala face omul OM“, care este dedicată, conform organizatorilor, proiectelor care vizează formarea profesională, educaţia pe tot parcursul vieţii şi adaptarea la cerinţele pieţei muncii.

„Este o mare bucurie şi onoare că proiectul universităţii a fost selectat dintr-o listă lungă de proiecte româneşti pentru a fi premiat la Gala Fondurilor Structurale 2017. Proiectul şi-a atins obiectivele majore – în primul rând vorbim astăzi despre existenţa la Iaşi a unui nucleu de specialişti în cardiologie pediatrică şi chirurgie cardiologică pediatrică, specialişti instruiţi de unii dintre cei mai buni specialişti ai Europei“, a declarat prof.dr. Viorel Scripcariu, rectorul UMF Iaşi. În acelaşi timp, ec. Mihaela Tomaziu-Todosia, managerul proiectului, a precizat că proiectul premiat la gală a fost important în special pentru copii, în cele 10 luni de derulare fiind trataţi chirurgical 112 copii cu afecţiuni cardiace, iar până în prezent, un total de 300 de copii.

„Drept urmare, Iaşul se poate mândri acum cu o echipă de chirurgi cardiologi pediatri de cea mai bună pregătire profesională. Drumul nostru nu se opreşte aici. Vom continua să fim alături de copii, să facem în aşa fel încât inima lor să cunoască bucuria jocului, a vieţii şi a speranţei“, a declarat ec. Mihaela Tomaziu-Todosia.

Publicație: Ziarul de Iași