„Provocari de securitate în Sud-Estul Europei”, manifestare programata ASTAZI, la Universitatea Cuza din Iasi. In prim-plan sunt experti SRI si NATO

Astazi, 3 noiembrie 2017, in Aula Magna „Mihai Eminescu” de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC) din Iasi (de la ora 9:40 – n.r.) este programata conferinta internationala despre rolul României în asigurarea stabilitatii spatiului Sud – Est European, intitulata „Provocari de securitate în Sud-Estul Europei”.

Actiunea va reuni oficiali români si straini, precum si reprezentanti ai mediului academic si non-guvernamental din tara si din strainatate. Printre invitatii conferintei se numara Bogdan Aurescu – consilier prezidential, fost ministru de Externe, Abigail Rupp – adjuncta sefului Misiunii, Ambasada Statelor Unite ale Americii (SUA) în România, Deborah Sanders  – King’s College, Londra, Marea Britanie, Tomasz Daborowski – Senior Fellow, Central European Department, Centre for Eastern Studies, Polonia, Laura G. Brent – Cyber Defence Officer, Emerging Security Challenges Division, Organizatia Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), Gabriel Dinu – sef departament, Centrul National Cyberint, Serviciul Român de Informatii (SRI) si Tal Pavel – research fellow, International Institute for Counter-TerrorismIsrael.

Publicație : Bună Ziua Iași

ANIVERSARE de GALA la Casa de Cultura a Studentilor Iasi! Directorul institutiei anunta evenimente in PREMIERA

Incepand de astazi, 3 noiembrie si pana luni, 6 noiembrie 2017, Casa de Cultura a Studentilor – CCS Iasi marcheaza aniversarea a 60 ani de la fondare printr-o serie de manifestari speciale • Actualul director al institutiei, Bogdan Crucianu, a anuntat ca principalele actiuni au in prim-plan un concert al trupei Vama, Ziua Portilor Deschise, o Gala a CCS 60 in care vor evolua toate trupele Casei, proiectii video pe institutie • Doar pe www.bzi.ro puteti urmari un interviu filmat, cu programul detaliat al momentelor din cadrul CCS Iasi 60, cu managerul Casei de Cultura

De astazi, 3 noiembrie si pana luni, 6 noiembrie 2017, Casa de Cultura a Studentilor (CCSIasi marcheaza aniversarea a 60 ani de la fondare printr-o serie de manifestari speciale. Actualul director al institutiei, Bogdan Crucianu, a anuntat ca principalele actiuni au in prim-plan un concert al trupei Vama, Ziua Portilor Deschise, o Gala a CCS 60 in care vor evolua toate trupele Casei, proiectii video pe institutie.

„Vor fi zile pline legate de aniversarea 60 ani de la fondarea Casei de Cultura a Studentilor Iasi. Astfel, in acest sens ne-am gandit sa aducem in prim-plan atat membri ai trupelor care s-au format aici, sa avem o intalnire cu toti directorii entitatilor similare din tara, sa avem oficialitati invitate, concerte si o zi in care toti cei interesati sa ne viziteze. Vom avea un concert al Trupei Vama, un DJ va oferi momente speciale in parcarea din fata Casei, vom face timp de doua zile proiectii video pe institutie, vom avea o petrecere in Cafeneaua Piata Unirii. De asemenea maine (astazi, 3 noiembrie 2017 – n.r.) vom inaugura si Sala «Aurel Luca», de la Teatrul Ludic si in memoria marelui regizor. Chiar sunt bucuros si onorat ca, la aceasta aniversare, pot contribui modest la manifestarile acestui moment aniversar. Apoi, in premiera, vom avea o serie de proiectii video pe cladirea institutiei. Imi doresc ca, dupa foarte mult timp, aceasta insitutie sa fie una vizibila, apropiata de studenti si pentru studenti”, a transmis Crucianu.

Pe de alta parte, Filarmonica de Stat Moldova Iasi, coordonata de prof. univ. dr. Bujor Prelipcean, va sustine un concert special in onoarea acestei aniversari. Doar pe www.bzi.ro puteti urmari un interviu filmat, cu programul detaliat al momentelor din cadrul CCS Iasi 60, cu managerul Casei de Cultura.

Publicație : Bună Ziua Iași

Atelier: „Cum să învăţ să mărturisesc adevărul“

Elevii şi studenţii ieşeni pot participa astăzi la atelierele de formare intitulate „Cum să învăţ să mărturisesc adevărul“, organizate în cadrul Zilelor Pro Vita.

Cele patru ateliere se vor desfăşura astăzi, de la ora 19, la Facultatea de Teologie Ortodoxă. Cele patru ateliere se vor desfăşura concomitent, doritorii putând participa doar la unul dintre acestea. Astfel, doritorii vor putea alege între „Mărturisirea adevărului de credinţă“, susţinut de diaconul Ionuţ Mavrichi, „Mărturisirea adevărului printr-o viaţă curată“, suţinut de arhimandritul Nicodim Petre, „Mărturisirea adevărului prin preţuirea familiei ca spaţiu al mântuirii“, atelier prezentat de preotul Constantin Sturzu, sau „Mărturisirea adevărului prin apărarea vieţii umane“, atelier susţinut de preotul Radu Brînză. Numărul maxim de participanţi la fiecare dintre ateliere este limitat la 15 persoane, iar activităţile se desfăşoară pe durata unei ore.

Participarea la ateliere este gratuită. În cadrul zilelor Pro Vita va avea loc şi un concert caritabil, susţinut de Ducu Bertzi, mâine, la Teatrul Luceafărul, sumele strânse urmând să fie redirecţionate către 1.200 de copii din judeţele Iaşi, Botoşani şi Neamţ în perioada Crăciunului. În deschidere vor cânta formaţia Descântec, Ciprina Cotruţă şi Leonard Luţia. Pro Vita Iaşi este un departament al Sectorului de Misiune din cadrul Arhiepiscopiei Iaşilor care funcţionează din anul 2011, având drept misiune salvarea, protejarea şi îmbunătăţirea vieţii.

Publicație : Ziarul de Iași