EXCLUSIV! Surpriza totala! Iata cine il va inlocui pe profesorul Maleon la conducerea BCU Iasi

Ieri a avut loc un interviu cu doi dintre angajatii importanti ai BCU Iasi, coordonata de conducerea Universitatii Cuza si, ca drept urmare, a fost nominalizata persoana care va asigura interimatul institutiei.

Astfel, Ioana Gafton, sef Serviciu Conservarea colectiilor va fi noul director al bibliotecii pana luna viitoare, atunci cand Universitatea Cuza va alege un candidat pentru ocuparea permanenta a acestei functii.

Publicație : Bună Ziua Iași și Evenimentul

O noua sansa de granturi pentru tinerii cercetatori de la Universitatea Cuza din Iasi

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC) din Iasi a facut un important anunt la inceputul noului an! Este vorba de Reteaua Utrecht care anunta deschiderea competitiei pentru acordarea de granturi tinerilor cercetatori din universitatile membre în retea.

„Candidatii eligibili sunt studentii înscrisi la studii universitare de master si doctorat la Cuza. Stagiul are o durata de 1 – 6 luni si se desfasoara în perioada 1 aprilie 2018 – 31 martie 2019, inclusiv în perioada vacantelor. Informatii suplimentare – continut dosar candidatura si formular pe: http://www.utrecht-network.org/activities/young-researchers-grant/. Dosarele complete de candidatura vor fi depuse la secretariatul facultatilor de provenienta ale candidatilor pâna la data de 5 februarie 2018. Universitatea «Alexandru Ioan Cuza» din Iasi va nominaliza maximum trei candidati pentru obtinerea grantului”, au transmis oficialii UAIC.

De precizat ca Reteaua Utrecht – Olanda cuprinde o serie de valoroase si prestigioase institutii de invatamant superior, in special din Europa. Grantul se poate ajunge si la peste zece mii euro.

Publicație : Bună Ziua Iași

O mare universitate din Iasi demareaza un amplu proiect de TRANSFORMARE a caminelor dintr-un mare complex studentesc

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC) din Iasi a obtinut un Certificat de Urbanism ce vizeaza modernizarea a trei camine dintr-un important campus studentesc pe care-l adiministreaza. Este vorba de Titu Maiorescu, amplasat in zona Copou, chiar langa Corpul A al institutiei.

Concret, la caminele C5, C6 si C7 se vor realiza lucrari de modernizare, inclusiv de ridicare a unor mansarde pe fiecare cladire in parte. Acest lucru va duce la imbunatatirea conditiilor pentru studenti si la o crestere a numarului locurilor de cazare cu cateva sute de locuri. Investitia va fi realizata din fondurile proprii ale unitatii de invatamant superior si este estimata la cateva sute mii lei. Pe de alta parte, de anul viitor, chiar in aceeasi zona, de data aceasta pe fonduri de la Guvernul Romaniei, se va construi un nou camin, cu patru nivele.

De asemenea, tot Cuza a inaugurat un nou camin cu 120 de locuri, situat în centrul orasului pe 24 octombrie 2017. Acesta este dotat la standarde hoteliere. Camerele au unul sau doua locuri, baie proprie, aer conditionat si frigider, conexiune la Internet, fiind prevazute si camere pentru studentii cu dizabilitati.

In realizarea constructiei s-au investit 8.5 milioane de lei, bani asigurati din fonduri bugetare de investitii, la care s-au adaugat circa 500.000 lei din fonduri proprii ale UAIC, reprezentând dotari ale caminului.

Publicație : Bună Ziua Iași