In Memoriam Academician Cristofor I. Simionescu, la Complexul Muzeal Moldova Iasi

Muzeul Stiintei si Tehnicii „Stefan Procopiu” din cadrul Complexului Muzeal National Moldova (CMNM) Iasi organizeaza sâmbata, 7 octombrie 2017, începând cu ora 12:00, în Sala „Stefan Procopiu” a Palatului Culturii din Iasi, manifestarea omagiala IN MEMORIAMCRISTOFOR I. SIMIONESCU (1920 – 2007).

Organizat în parteneriat cu Institutul de Chimie Macromoleculara „Petru Poni” al Academiei Române, Facultatea de Inginerie Chimica si Protectia Mediului „Cristofor Simionescu” – Universitatea Tehnica (TUIASI) „Gheorghe Asachi” din Iasi, si consacrat comemorarii a zece de ani de la disparitia din viata a academicianului Cristofor I. Simionescu, evenimentul cultural face parte din suita manifestarilor omagiale dedicate marilor personalitati care si-au înscris cu cinste numele în istoria stiintei si tehnicii din România.
„Manifestarea omagiala se va deschide cu mini-concertul de muzica clasica, în interpretarea Clarei Sofia Lupascu (violoncel) si a lui Alexandru Placinta (pian), îndrumatori prof. Florin Sandu si Roxana Ota – Colegiul National de Arta «Octav Bancila» din Iasi. Programul acestui eveniment va include evocari sustinute de prof. dr. ing. Constanta Ibanescu, Facultatea de Inginerie Chimica si Protectia Mediului «Cristofor Simionescu» – Universitatea Tehnica «Gheorghe Asachi» din Iasi si dr.ing. Valeria Harabagiu – Institutul de Chimie Macromoleculara «Petru Poni», urmate de vernisajul expozitiei «Cristofor Simionescu – Carti, documente si obiecte de referinta biografica si stiintifica» si de lansarea brosurii «Cristofor Simionescu 1920 – 2007. O viata, o opera, o personalitate», autori: muzeografii Monica Nanescu si Oana Florescu”, au transmis oficialii CMNM.

Publicație : Bună Ziua Iași

Mobilitati în Asia pentru doctoranzii si post-doctoranzii Universitatii Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iasi

Universitatea Tehnica (TUIASI) „Gheorghe Asachi” din Iasi a redeschis selectia de dosare pentru bursele gLINK – Sustainable Green Economies through Learning, Innovation, Networking Knowledge Exchange, proiectul Erasmus Mundus aflat în al IV-lea an de derulare la Universitatea Tehnica.

În cadrul proiectului gLINK, doctoranzii si post-doctoranzii de la TUIASI pot desfasura mobilitati la universitatile partenere din Asia dupa cum urmeaza: doctorat – între sase si 10 luni de mobilitate, post-doctorat – sase luni de mobilitate.
Lista universitatilor asiatice unde se pot desfasura mobilitati sunt: Ho Chi Minh City International University, Vietnam, Institute of Technology Cambodia, Cambodgia, Jadavpur University, India, Institut Teknologi Bandung, Indonezia, National University of Laos, Laos, Universiti Putra Malaysia, Malaiesia, National University of Mongolia, Mongolia, University of Peradeniya, Sri Lanka si Mae Fah Luang University, Thailanda. Toate informatiile privind aplicatia pentru doctoranzi si post-doctoranzi pot fi gasite pe site-ul proiectului gLINK: http://www.glink-edu.eu/apply.
„Va invitam sa folositi aceasta oferta educationala si sa câstigati experienta unei perioade de dezvoltare profesionala într-o cultura diferita de cea europeana. Orice consiliere privind aceasta oferta de mobilitate este disponibila la adresa international•tuiasi.ro”, au anuntat oficialii Universitatii Tehnice.

Publicație : Bună Ziua Iași