Atlas de anatomie unic în ţară descoperit la UMF. Sunt 100 de exemplare în lume

Acesta aparţine medicului olandez Godefridi Bidloo, din 1685, cu ilustraţii semnate de pictorul Gerard de Lairesse.

Muzeul noului Centru de limbi moderne şi integrare culturală al Universităţii de Medicină şi Farmacie „Grigore T. Popa“ are un exponat unicat în România: cunoscutul atlas de anatomie al medicului olandez Godefridi Bidloo, din 1685, cu ilustraţii semnate de pictorul Gerard de Lairesse. Există doar o sută de exemplare în toată lumea, iar UMF Iaşi se aliniază astfel cu marile biblioteci universitare ale lumii care au acest atlas: Oxford, Yale şi Glasgow. Copia de la Iaşi a fost donată UMF de către reputatul profesor Ion Iancu, cel al cărui nume îl poartă Institutul de Anatomie al UMF Iaşi.

„Medicul, anatomistul, naturalistul şi poetul Godefridus Bidloo a fost profesor de medicină şi chirurgie la Leyda şi, pentru o vreme, medic personal al regelui Wilhelm al III-lea al Angliei, care s-a stins în braţele sale. A făcut interesante observaţii asupra nervilor, s-a preocupat de parazitologie, a fost membru al Societăţii Regale din Londra. Lucrarea pe care a publicat-o în 1685, aflată în patrimoniul Disci­plinei de Istoria Medicinei din Iaşi, este considerată de către specialişti valoroasă mai ales datorită celor 105 desene, ce diferă faţă de convenţiile anterioare ale ilustraţiei anatomice, realizate de Gerard de Lairesse, cel mai popular pictor al vremii din Amsterdam“, a explicat dr. Richard Constantinescu, de la disciplina Istoria Medicinei din cadrul UMF Iaşi.

Publicație: Ziarul de Iași