O nouă vizită în premieră la „Cuza”

În perioada 2-3 iunie 2017, prorectorul responsabil cu Relaţiile Internaţionale al Universităţii Jiao Tong din Shanghai (China), Lin Yan, a efectuat o vizită în premieră la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC) din Iaşi.

Pe parcursul vizitei, Lin Yan s-a întâlnit cu Ministrul Justiţiei, prof. univ. dr. Tudorel Toader şi cu prof. univ. dr. Mihaela Onofrei, Ordonatorul de Credite al UAIC.

Discuţiile au fost axate pe stabilirea unor modalităţi concrete de colaborare care să vizeze schimbul de studenţi şi profesori, participarea la evenimente ştiinţifice organizate de către cele două universităţi, publicarea de studii şi cărţi în colaborare, în reviste şi edituri de prestigiu. Parteneriatul dintre cele două universităţi va fi concretizat prin semnarea unui Memorandum de înţelegere, al cărui conţinut va fi definitivat în următoarea perioadă.

Lin Yan este profesor de Drept Constituţional, iar studiile doctorale le-a urmat la Universitatea Wisconsin-Madison din SUA. Universitatea Jiao Tong din Shanghai a fost înfiinţată în anul 1896 de către Împăratul Guangxu, iar în prezent are 42.881 studenţi, dintre care 1.598 studenţi străini. În anul 2016, Universitatea a ocupat locul 6 în Clasamentul QS BRICS University Rankings, fiind cotată între primele 100 universităţi ale lumii, iar începând cu anul 2003, elaborează Clasamentul Mondial al Universităţilor (Academic Ranking of World Universities).

Publicație : Evenimentul

Academicianul Eugen Simion va conferenţia la Iaşi

Academicianul Eugen Simion, preşedintele Secţiei de Filologie şi Literatură a Academiei Române, va susţine joi prelegerea „Câteva reflecţii despre identitatea românească“, de la ora 12.00, în Aula Filialei Iaşi a Academiei Române.

De la ora 13.00, în Biblioteca Filialei Iaşi, acesta va lansa două cărţi – Dicţionarul general al literaturii române volumele I-II, ediţia a II-a revizuită, adăugită şi adusă la zi, la Editura Muzeul Literaturii Române, şi Ion Creangă. Cruzimile unui moralist jovial, ediţia definitivă, la Editura Tracus Arte.

În cursul zilei de ieri, academicianul Răzvan Theodorescu, preşedintele Secţiei de Arte, Arhitectură şi Audiovizual a Academiei Române, a susţinut conferinţa Orient – Occident – o temă în Istoria culturii româneşti. La evenimentele din aceste zile sunt aşteptaţi academicienii Bogdan C. Simionescu, vicepreşedintele Academiei Române, Alexandru Zub, dar şi cercetătorii ştiinţificii Victor Durea, Remus Zăstroiu şi Bogdan Creţu, de la Institutul de Filologie Română „A. Philippide“.

Publicație : Ziarul de Iași

EXCLUSIV! Parteneriat UNIC intre o mare companie japoneza si Universitatea Tehnica din Iasi

Maine, incepand cu ora 17:00, in sala Directiei Generale Administrative (DGA) a Universitatii Tehnice (TUIASI) se va semna unul dintre cele mai importante si consistente parteneriate dintre o institutie de invatamant superior din Romania si o mare companie din Japonia.

„Parteneriatul pe care il vom incheia astazi cu compania Mitutoyo se adauga unei serii recente de parteneriate incheiate sau in curs de finalizare cu companii de renume din toate domeniile (cum ar fi Continental, Autoliv, Assystem, Miele, Plexus etc.). Prezenta si a gigantului Mitutyoyo in universitatea noastra confirma interesul crescand de care se bucura invatamantul ingineresc si, mai ales, nivelul de top al educatiei tehnice in Politehnica ieseana. Prin acordul de astazi, compania Mtutoyo va contribui la amenajarea unui laborator in cadrul Facultatii de Constructii de Masini si Management Industrial, va acorda burse studentilor, va oferi locuri de practica si va contribui la derularea unor teme de doctorat. Si, in mod evident, in directa corelatie cu interesul sporit in angajarea absolventilor nostri.” a declarat prof. univ. dr. ing. Dan Cascaval, rectorul TUIASI.

Publicație : Bună Ziua Iași