Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, în parteneriat cu Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, anunţă finalizarea implementării proiectului „Prin burse doctorale spre o nouă generaţie de cercetători de elită”, contract POSDRU/187/1.5/S/155397.

Proiectul a fost selectat la finanţare în cadrul Programului Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 „Investeşte în oameni!”, cofinanţat din Fondul Social European, Axa prioritară 1: „Educaţia şi formarea în sprijinul creşterii economice şi dezvoltării societăţii bazate pe cunoaştere”, Domeniul major de intervenție 1.5: „Programe doctorale şi post-doctorale în sprijinul cercetării”, în cadrul cererii de propuneri de proiecte de tip strategic nr. 187 „Sprijin pentru doctoranzi”.

Prin activităţile desfăşurate, proiectul a urmărit creşterea calităţii, atractivităţii, motivaţiei şi relevanţei cercetării doctorale în raport cu domeniile de specializare inteligentă definite în cadrul Strategiei Naţionale de Cercetare Dezvoltare şi Inovare 2007-2013, cu provocările noii societăţi a cunoaşterii şi ale globalizării. În vederea atingerii acestor obiective, precum şi a indicatorilor asumaţi prin proiect, s-a avut în vedere furnizarea de sprijin financiar pentru doctoranzi: burse, mobilităţi naționale și transnaționale, participarea la conferinţe științifice organizate în România și în alte țări ale Uniunii Europene, organizarea de conferinţe ale școlilor doctorale, sesiuni de formare a competenţelor transversale: egalitate, dezvoltare durabilă şi protecţia mediului, module vizând managementul cercetării și comunicarea științei, monitorizarea si evaluarea rezultatelor etc.

Grupul ţintă a fost format din 125 doctoranzi înmatriculaţi la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi în anul universitar 2014/2015. Perioada de desfăşurare a proiectului este de 6 luni, respectiv 01.07.2015-31.12.2015, rezultatele obținute până în prezent fiind: 150 de participări ale doctoranzilor la conferințe internaționale organizate în România în domeniul lor de interes științific; 150 de lucrări științifice prezentate la conferințe științifice; 125 de rapoarte științifice; 25 de participări ale doctoranzilor la conferințe internaționale organizate în străinătate, în țări ale Uniunii Europene, în domeniul lor de interes științific; organizarea unei conferințe a școlilor doctorale; publicarea unui volum al conferinței școlilor doctorale cu lucrările susținute de beneficiarii proiectului la această manifestare științifică; 25 de luni de stagiu de mobilitate transnațională (stagii de maximum 2 luni, într-o universitate sau centru de cercetare dintr-o țară membră a Uniunii Europene, fiind eligibile maxim două stagii de mobilitate pentru un doctorand); 12 stagii de studiu sau cercetare, cu durata medie de 9 zile, într-o universitate, centru de cercetare, centru de documentare, arhivă sau întreprindere inovativă din România; 2 sesiuni de formare a competențelor transversale: egalitate, dezvoltare durabilă și protecția mediului; 2 module privind managementul cercetării; 2 sesiuni de cursuri pentru întărirea capacității de publicare științifică.

Finalizarea proiectului este marcată și prin organizarea pe 16 decembrie 2015 a unei conferințe de închidere a proiectului în Sala Senatului Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, dar și a unei conferințe a școlilor doctorale, în cadrul căreia beneficiari ai proiectului vor prezenta atât în plen, cât și pe secțiuni, lucrări științifice cuprinzând rezultatele obținute în urma activității desfășurate în cadrul programului doctoral și a proiectului de burse doctorale.