În perioada 21-26 mai 2012, Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport din cadrul Universităţii ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi a organizat ,,Săptămâna Sportului Studenţesc Ieşean”.

Evenimentul a avut ca scop încurajarea spiritului competiţional, a unui mod de viaţă sănătos şi promovarea unor valori ca fair-play, prietenie, spirit de echipă etc.

Cros, handbal, fotbal, tenis de masă, fotbal-tenis, volei, badminton, streetball şi culturism sunt competiţiile sportive la care s-au înscris aproximativ 1000 de studenţi şi profesori de la toate universităţile publice din Iaşi, pasionaţi de mişcare.

Sâmbătă, 26 mai a.c., în Aula Magna ,,Mihai Eminescu” a avut loc festivitatea de premiere pentru toate activităţile sportive, moment la care a fost prezentă şi Maricica Puică, campioană olimpică la atletism.

SSSI 2012 SSS2 SSSI 3 SSSI 4

Cei care au urcat pe podium au primit medalii, diplome şi premii, iar ceilalţi concureţi au primit diplome de participare.

Premiile au constat în carduri cadou şi pachete medicale de evaluare a sănătăţii, oferite de Decathlon şi Arcadia, sponsorii evenimentului, şi alte obiecte personalizate din partea UAIC.

Câştigătorii competiţiilor din cadrul Săptămânii Sportului Studenţesc Ieşean:

Alte informaţii despre Săptămâna Sportului Studenţesc Ieşean găsiţi aici.

SSSI 2012

badminton1 cros2 handbal1

SSSI 2012 fotbatenis2 stafffefs volei culturism3 fotbal3

Mai multe fotografii de la festivitatea de premiere şi din timpul activităţilor sportive desfăşurate în cadrul Săptămânii Sportului Studenţesc Ieşean găsiţi la rubrica Galerie foto sau pe pagina de facebook a Universităţii ,,Alexandru Ioan Cuza”.

Sponsori

Sponsori SSSI 2012  logoArcadia-ASCM hellenic Pim