Vineri, 3 iulie, debutează la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași cea de-a 44-a ediție a tradiționalelor cursuri de vară „România – limbă și civilizație”, la care participă 30 de persoane din 14 țări. Timp de trei săptămâni, cursanții vor participa la cursuri de limba română, dar și la conferințe susținute de profesori universitari despre aspecte importante ale culturii și civilizației românești.

Pe lângă partea de teorie, cei 30 de studenți ai școlii de vară vor avea ocazia să viziteze ateliere tradiționale de pictură, să afle mai multe despre „semnificațiile plantelor în spiritualitatea românească” printr-un workshop în Grădina Botanică susținut de prof.univ.dr. Cătălin Tănase și să capete o mai bună înțelegere asupra artei medievale românești, printr-o aplicație practică la mănăstirile din Nordul Moldovei.

Cursurile de limba română se vor desfășura în cursul dimineților, pe trei nivele: începător, mediu și avansat. Prelegerile pe temă de cultură și civilizație românească vor avea loc după-amiaza. Dintre temele ce vor fi prezentate cursanților menționăm:

• Istoria culturală a orașului Iași – Conf.dr. Bogdan-Petru MALEON, Facultatea de Istorie
  • Magie și manipulare politică – Prof.dr. Nicu GAVRILUȚĂ, Facultatea de Filozofie și Științe social-politice
  • Mass media românești în era digitală – Prof.dr. Daniel CONDURACHE, Facultatea de Litere, Departamentul de Jurnalism – științe ale comunicării
  • România. Turism și patrimoniu – Prof.dr. Corneliu IAȚU, Facultatea de Geografie și Geologie
  • Poezii recuperate. Lecții de supraviețuire (despre poezia românească din închisori) – Conf.dr. Emanuela ILIE, Facultatea de Litere
  • Cuvinte și poveștile lor: o incursiune în istoria limbii române  – Lect.dr. Sorina CHIPER, Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor

Mai multe informații găsiți pe site-ul oficial și pagina de Facebook.