Miercuri, 28 martie 2018, începând cu ora 11, în Sala Ferdinand a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi a avut loc Simpozionul „Motivaţie şi performanţă – 100 de ani de la Unirea din 1918 – pagini de istorie reflectate în practica şcolară”. Evenimentul a fost organizat de Şcoala Gimnazială „Alexandru cel Bun” din Iaşi, în parteneriat cu Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi şi a fost dedicat manifestărilor legate de Centenarul Marii Uniri.

În deschidere au luat cuvântul reprezentanţii instituţiilor partenere: Prof. univ. dr. Mihaela Onofrei, Ordonator de Credite al Universităţii „Alexandru Ioan” Cuza din Iași, care a urat bun venit invitaţilor la simpozion, apreciind iniţiativa organizării acestuia în parteneriat cu Universitatea, importanţa şi actualitatea temei, Prof. Bogdan Bârzoi, Inspector Școlar General-Adjunct, Inspectoratul Școlar Județean Iași, prof. Mihai Crauciuc, directorul Școlii Gimnaziale „Alexandru cel Bun” Iași, dar şi o serie de invitaţi din ţară şi diaspora: Academician Mihai Cimpoi, Academician Nicolae Dabija, Lect. dr. Bogdan Neculau de la Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, Preşedintele Comisiei pentru activități studențești și parteneriate cu mediul economic și sectorul public din Senatul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Lect. dr. Roxana Vieru, de la Facultatea de Litere a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Dr. Mircea Platon, redactor-şef al Revistei „Convorbiri literare”, prof. Ioana Irimia, Preşedintele Societăţii Culturale „Plai Mioritic Iaşi-Chişinău-Cernăuţi”.

Prin cuvântările dumnealor, invitaţii au celebrat momentul solemn din 1918. Domnul Academician Mihai Cimpoi a vorbit despre vremurile de tristă amintire în care a venit la Iaşi „să-l fure pe Eminescu” şi despre unirea românilor încă neanulată, iar Domnul Academician Nicolae Dabija a ţinut un discurs emoţionant despre înstrăinarea nedreaptă a fraţilor şi despre necesitatea şi datoria noastră actuală la acţiune. Domnul Lect. dr. Bogdan Neculau a realizat un excurs în istoricul învăţământului românesc, cu ilustrări sugestive ale Legii lui Spiru Haret de la 1898, subliniind necesitatea reconsiderării filosofiei educaţionale proprii poporului român, susţinerea educaţiei de către stat şi realizarea ei în spiritul valorilor autentice, morale și național-identitare, iar doamna Lect. dr. Roxana Vieru, fost elev şi actual părinte al Şcolii „Alexandru cel Bun” din Iaşi, a vorbit despre Fizionomia Limbii Române – unitate în diversitate.

Prelegerile invitaţilor au fost succedate de rememorarea Marii Unirii prin momente artistice realizate de elevi. Copii de la Şcoala  Şcoala Gimnazială „Alexandru cel Bun” Iaşi, Colegiul Mihai Eminescu şi Liceul român – francez „Gheorghe Asachi” din Chişinău, în straie naţionale, au citit rezoluţiile de unire, au recitat poezii şi au interpretat cântece dedicate Unirii.