Vlăduţ George Simionescu, student în anul III la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport a Universităţii ,,Alexandru Ioan Cuza”, a fost medaliat cu argint la Campionatele Europene de Judo pentru Tineret U-23, categoria +100 kg, ce au avut loc în perioada 18-20 noiembrie 2011, la Tyumen, Rusia.

www.eju.net2
Competiţia a reunit 314 sportivi, 188 la masculin şi 126 la feminin, din 42 de ţări. ,,La categoria mea, +100 de kg, au fost 20 de participanţi. Am învins adversari din Polonia, Belgia, Bulgaria, iar în final am fost învins de un rus ce este originar din oraşul în care s-a organizat competiţia”, declară campionul.

judo2
Delegaţia României a mai obţinut medalie de bronz prin Loredana Ohâi, la categoria -57 kg, respectiv locul V pentru Lazea Amado Claudiu la categoria -60 kg.

Vlăduţ Simionescu practică judo din clasa I şi declară că a participat la foarte multe concursuri, mai ales anul acesta, ,,deoarece sunt în calificări pentru Jocurile Olimpice de la Londra de anul viitor. Anul acesta am 7 locuri V la Grand Prix-uri, Grand Slam-uri şi Cupe Mondiale. De asemenea, am mai obţinut medalia de bronz în 2009, la Campionatul European de Judo pentru Juniori din Armenia”.

judo1www.eju.net

Colegii şi profesorii campionului se bucură de reuşita sportivului şi îi doresc să ajungă anul viitor la Jocurile Olimpice de la Londra. ,,Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport urmareşte cu interes evoluţia competiţională a lui Vlăduţ Simionescu şi apreciază eforturile pe care le face pentru atingerea performanţei sportive propuse pentru anul acesta: acumularea punctelor necesare participării la Jocurile Olimpice de Londra din 2012, dar şi eforturile depuse pentru a-şi îndeplini cu succes obligaţiile de student. Personalul didactic, colegii de echipă şi de an sunt alături de el şi-i doresc succes şi putere de muncă”, declară conf. univ. dr. Marin Chirazi, decanul Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport.

La performanţa sportivului au contribuit, de-a lungul timpului, antrenorii: prof. Arustei Valeriu, Grosu Florin, Moraru Ion, Aniţoaie Petru de la Clubul Sportiv Politehnica Iasi, iar în lotul olimpic l-a avut ca antrenor pe Emil Morar.