Ștefan Răzvan BALAUCA, student al Facultății de Fizică și al Facultății de Informatică din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, a fost dublu medaliat cu aur la finala Olimpiadei Internaționale de Matematică pentru Studenți, organizată în perioada 22 – 24 septembrie 2019,  de Universitatea Ariel din Israel – „Super Final Round of Mathematical International Olympiad”. Ștefan Răzvan BALAUCA a fost medaliat cu aur atât individual, cât și pe echipe.

România a fost reprezentată la acest concurs și de o echipă formată din trei studenți. Astfel, echipa formată din studentul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Ștefan Răzvan Bălăucă, și doi studenți de la Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași, Cristian Stelian GRECU și Ioan STANCIU, a obținut medalia de aur, având un punctaj maxim, la egalitate cu echipa Universității de Stat Lomonosov din Moscova, Rusia.

La acest concurs au participat 214 studenți de la 64 de universități din întreaga lume.

Mai multe informații sunt publicate la adresa : http://www.i-olymp.net/olymp/