Alina Ţăran, studentă în anul anul II la Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor din cadrul Universităţii ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, specializarea Contabilitate şi informatică de gestiune, se numără printre câştigătorii programului de burse Scholar-Leaders al Fundaţiei GE, organizaţie filantropică a General Electric Company.

Programul de burse, finanţat de Fundaţia GE şi organizat de Institute of International Education (IIE), are ca scop dezvoltarea capacităţilor umane şi abilităţilor de lider ale studenţilor.

La acest program au avut ocazia să aplice studenţi din anul II, înscrişi la domenii precum economie, management, inginerie şi tehnologie, de la următoarele universităţi selectate din România: Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Universitatea ,,Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca, Universitatea Politehnică din Timişoara, Universitatea Romano-Americană şi Universitatea Politehnică din Bucureşti.

Cei 8 studenţi români câştigători, aleşi pe baza unor criterii stricte de către IIE, vor beneficia de o bursa în valoare de 3.000 de euro (câte 1.500 de euro pe an, timp de doi ani) şi vor participa la un program regional de dezvoltare privind abilităţile de lider.

Programul Scholar Leaders al Fundatiei GE a fost lansat în anul 2002, în Ungaria, apoi a fost extins în Polonia (2003), Republica Cehă (2004) şi din 2006 se desfăşoară şi în Romania.

Ceremonia de acordare a burselor va avea loc pe 27 iunie a.c, la Bucureşti.