În perioada 7 – 21 iulie, UAIC a  organizat cea de-a doua ediție a Școlii internaționale de vară JASSY (a Journey through hArd sciences, economicS, Social sciences and the tourism industrY). La această ediție s-au înscris 84 de cursanți din 16 țări: Austria, Belgia, Bulgaria, Canada, Cehia, Egipt, Filipine, Franța, Germania, Iran, Kazakhstan, Republica Moldova, Coreea de Sud, România, Federația Rusă și Ucraina. 8 dintre cursanți au fost liceeni ieșeni. Având posibilitatea de a obține 6 credite ECTS, fiecare cursant a urmat unul dintre modulele interdisciplinare oferite:

• Hard Sciences unveiled: an Interdisciplinary Tour;
  • Strategic Human Resource Management;
  • Finance and Risk Management;
  • Eastern Europe: Cultural Frames, Identities and Social-Political Perspectives;
  • Tourism at the Eastern Border of the EU. Interdisciplinary Training for Tour Guides.

Deschiderea cursurilor a avut loc luni, 8 iulie 2019, la ora 10.00, în Aula Magna „Mihai Eminescu”, în prezența domnului Prof. univ. dr. Henri Luchian, Prorector pentru Relații Internaționale si Parteneriate de Studii și Cercetare, și a coordonatorilor celor cinci module interdisciplinare, în ordinea de mai sus: Lector univ. dr. Ionuț Topală, Conf. univ. dr. Ruxandra Ciulu, Conf. univ. dr. Silviu Ursu, Prof. univ. dr. Daniela Șoitu și Lector univ.dr. Mihai Bulai.

În cadrul ceremoniei de deschidere a Școlii de Vară, domnul Prof.univ.dr.Andreas Müller, de la Universitatea din Geneva, Elveția, a susținut prelegerea cu titlul: Science Education Research – An Applied Science.

62 cadre didactice ale UAIC au predat cursurile în cele 5 module.

Participanții la modulul Hard Sciences unveiled: an Interdisciplinary Tour au studiat, printre altele, despre inteligența artificiala, modele matematice în Științele Vieții, aplicații ale teoriei probabilităților, noțiuni introductive de criptografie.

Studenții care s-au înscris la modulul Strategic Human Resource Management au dobândit abilitatea de a genera și integra competențe organizaționale cheie, de a realiza o analiză strategică profesionistă și de a crea valoare pentru organizația în care ar urma să activeze ca specialiști în resurse umane.

Pachetul de cursuri oferit în cadrul modulului de Finance and Risk Management le-a înlesnit participanților formarea unei imagini de ansamblu asupra managementului eficient al diferitelor tipuri de riscuri – de piață, de credit, operațional, de lichiditate, în asigurări – conform cerințelor stabilite de instituții de top care emit și eliberezază certificări în managementul riscului.

Modulul Eastern Europe: Cultural Frames, Identities and Social-Political Perspectives le-a oferit participanților posibilitatea de a înțelege și interpreta corect particularitățile culturii est-europene, precum și de a descoperi profunzimile celei mai estice limbi romanice, limba româna.

Participanții la cursurile modulului Tourism at the Eastern Border of the EU. Interdisciplinary Training for Tour Guides au descoperit câteva dintre secretele pregătirii unui ghid turistic de succes, într-o abordare interdisciplinară.

Pe lângă cursuri, programul Școlii de Vară JASSY a inclus activități zilnice precum inițierea în kayaking, practica observării păsărilor, interpretarea hărții celeste, turul ghidat al orașului Iași, vizite la mănăstirile din Bucovina, muzee, tehnici de degustare de vinuri.

Testimoniale:

I was so happy to be a participant of this programme, it was really interesting and useful. I got new skills and information which I really can use in my job as a journalist. I enjoyed the balance between lectures and extracurricular activities. We had a lot to do, but still made friends and had a great experience. Dana Buralkiyeva, Kazakhstan, JASSY modul TTG

The JASSY Summer School 2019 has been an exciting and enjoyable experience for me. Prior to coming to Iași, I had no knowledge of the Romanian culture and history, even less so of the Eastern European culture. At first, I had doubts if I would be able to enjoy the two-week program due to my ignorance of the culture, but after these two weeks, I am thankful and blessed to have had the opportunity to participate in this program. I will always bring with me all the memories that I have made of this wonderful place. Thank you so much once again. Iași will always have a special place in my heart. Abelmar Lylle Guillermo Baniqued, Filipine, JASSY modul SHRM