150 ani 7

Marşul aniversar al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi
Luni, 25 octombrie 2010

Participaţi alături de noi la un eveniment unic în istoria Iaşului: marşul aniversar al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”. Îmbrăcaţi în robe academice, însoţiţi de fanfara militară, profesori din România şi din străinătate, studenţi şi absolvenţi ai UAIC vor străbate pe jos traseul Mitropolie – Universitate.

Cum puteţi participa?

Veniţi luni, 25 octombrie, la ora 10.45 în curtea Catedralei Mitropolitane. Căutaţi bannerul facultăţii la care sunteţi profesor, student sau pe care aţi absolvit-o. Alăturaţi-vă colegilor.

Care este traseul?

Catedrala Mitropolitană B-dul Ştefan cel Mare şi Sfânt Piaţa Unirii Strada Gavriil Muzicescu Fundaţie B-dul Carol I Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”

Ce urmează după marşul aniversar?

La ora 12.00, în faţa Universităţii, vor fi recreate, cu ajutorul actorilor, momentele cele mai importante din istoria universităţii:

• domnitorul Alexandru Ioan Cuza citind Actul de înfiinţare a Universităţii
  • Mihail Kogălniceanu prezentând Programul pentru inaugurarea solemnă a Universităţii din Iaşi
  • Regele Carol I rostind Cuvântului Regelui la inaugurarea Palatului Universităţii

În final, la ora 12.45, va fi dezvelită placa memorială „Palatul Universitar de la Copou”