Belfair FEAAO echipă de 10 studenți și masteranzi ai Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor din cadrul Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași, beneficiari ai proiectului „Acces real la piața muncii prin întreprinderea simulata” (POSDRU 63442), a obținut prin întreprinderea simulată RIVIERE HOTEL premiul I la Târgul de Întreprinderi simulate BELFAIR 2013.

Competiția a avut loc în perioada 28 februarie – 1 martie 2013, la Gent- Belgia.

În competiție au fost înscrise 104 firme virtuale din Belgia, Olanda, Italia, Franța, Canada si Romania.

Studenții ieșeni au surprins prin modul original de prezentare a modelului de întreprindere simulată propus.

La târgul BELFAIR au participat și studenți de la universitățile partenere din proiect: Universitatea „Ovidius” Constanța, Academia de Studii Economice și Universitatea de Vest Timișoara.

Obiectivul general al proiectului este crearea unei rețele integrate, inter-regionale, de întreprinderi simulate (IS) pentru dezvoltarea aptitudinilor profesionale și îmbunătățirea inserției pe piaţa muncii a absolvenților facultăților de profil economic, pe baza unor parteneriate între universități si întreprinderi reale.

Echipa ieșenilor a fost formată din studenții Ana Maria Trandafir, Bilivolschi Gabriela Ioana, Tomescu Roxana Ionela, Adochitei Ioana, Balteanu Bogdan, Gheta Nicoleta Roxana, Ursache Alexandru, Grigoras Elena, Moisii Ana, Partenie Ionut, coordonați de conf. univ. dr. Livia Baciu.