Asociaţia Studenţilor Creştini Ortodocşi Români

Președinte: Emanuel BUTA
E-mail: emanuel.buta@yahoo.ro

Prezentare

A.S.C.O.R. – Iaşi s-a înfiinţat la 17 decembrie 1990 din iniţiativa unui grup de studenţi de la Universitatea “Al. I. Cuza” şi Universitatea Agronomică din Iaşi, cu sprijinul şi binecuvântarea Prea Fericirii Sale Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, pe atunci Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, care este preşedintele de onoare al A.S.C.O.R. Iaşi.

În prezent, A.S.C.O.R.- Iaşi funcţionează cu binecuvântarea ÎPS Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

Scopul asociaţiei este acela de promovare a credinţei si spiritualităţii creştin ortodoxe in rândul tinerilor, cu prioritate in mediul universitar.

Departamente

• Departamentul Credinţă-Cultură
    • Conferinţe săptămânale pe teme de cultură şi spiritualitate creştină cu invitaţi din rândul ierarhilor, profesorilor universitari, marilor duhovnici
    • Întâlniri şi discuţii in căminele studenţeşti pe subiecte diverse de interes actual
    • Ateliere de literatură, artizanat si icoane
    • Vizionare de film
  • Departamentul Sport-Turism
    • Pelerinaje la mănăstiri ortodoxe si obiective cu semnificaţie istorică şi culturală din ţară si străinătate
    • Activităţi sportive, picnicuri in duminici si sărbători
    • Tabere de muncă, asistenţă şi dezvoltare comunitară in satele defavorizate
  • Departamentul de Asistenţă Socială
    • Implicarea voluntarilor in proiecte sociale, in centrele de plasament C. A. Rosetti, Sf. Andrei, I. Holban, Gulliver, Centrul de tip familial Primăverii
    • Activităţi săptămânale in cămiul de bătrâni Sf. Împăraţi Constantin si Elena, Spitalul Militar, Penitenciariarul de Maximă Siguranţă- Iaşi, centrul Emmaus
  • Departamentul de Relaţii Externe şi Ecumenism
    • Întâlniri și seminarii cu tinerii din alte organizații creștine din țară și străinătate
  • Departamentul Omnia Fides
    • Are grijă ca toate tradiţiile ASCOR-ului să fie respectate şi transmise generaţiilor viitoare
    • Stimulează activitatera membrilor activi,tinând cont de tradiţie, de idealurile noastre comune şi de trăirea ortodoxă

Proiecte desfăşurate

Proiectul Dreptul la viaţă antrenează voluntarii într-o campanie de informare a tinerilor din localităţile urbane si rurale ale judeţului Iaşi, privind riscurile avortului, asupra femeii, familiei, societăţii, precum si soluţiile adecvate pentru prevenirea acestuia.

Proiectul Metanoia se desfăşoară in cadrul Penitenciarului de Maximă Siguranţă – Iaşi. Vizează reintegrarea spirituală si socială a deţinuţilor prin conştientizarea vieţii morale. Pentru aceasta se organizează cercuri de discuţie pe anumite teme social – morale, ateliere de metanii si litografie precum şi cursuri de limbi străine.

Înscrieri

În cadrul asociaţiei se poate înscrie orice student. Înscrierile se pot face pe tot parcursul anului universitar, la sediul ASCOR din str. Cloşca nr. 9 (în cadrul Facultăţii de Teologie „Dumitru Staniloaie”).