Asociaţia studenţilor francofoni din Iaşi

E-mail: relatiiexterne@asfi.ro
Telefon: 0751.358.733

Prezentare

ASOCIAȚIA STUDENȚILOR FRANCOFONI DIN IAȘI (ASFI) este o organizaţie non-guvernamentală, non-partizană, nonprofit, fără scop lucrativ şi independentă, remarcându-se la nivel local prin activitatea sa continuă și diversificată. Înființată pe 6 noiembrie 2001, la inițiativa lectoriței de limba franceză a Facultății de Litere din Iași, Nathalie Duplaissy, și a mai multor studenți de diferite naționalități, ASFI este cea mai veche organizație studențească de profil francofon din țară.

Începând cu septembrie 2007, Asociația este membru al Alianței Naționale a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR), cea mai mare federație studențească, ce are ca scop promovarea și apărarea intereselor comune ale studenților din România.

La nivel internațional, din anul 2010, ASFI este membru al Rețelei de tineret a Organizației Internaționale a Francofoniei (Réseau Jeunesse de l’Organisation Internationale de la Francophonie) și, din anul 2012, al Rețelei de organizații ale tinerilor francofoni, Francophones sans Frontières.

Naționalitatea membrilor fondatori, care proveneau din țări precum Congo, Franța, Maroc, Portugalia, Republica Moldova, România și domeniile diferite de studiu ale acestora (filologie, economie, medicină, jurnalism, științe politice, drept, geografie etc) au determinat specificul ASFI, diversitatea francofonă, surprins și de motto-ul Asociației, “Fii diferit! Implică-te!”.

Valori

Asociația Studenților Francofoni din Iași redescoperă și promovează, în rândul tinerilor, studenților și colaboratorilor, valorile francofoniei:

• Limba franceză, diversitatea culturală și lingvistică;
  • Pacea, democrația și drepturile Omului;
  • Interesul pentru educație, formare, învățământul superior și cercetare;
  • Promovarea  voluntariatului;
  • Intensificarea dialogului multicultural;

Misiune

Misiunea ASFI este de a dezvolta și de a promova interesele tinerilor francofoni, de a propune alternative societății în scopul răspândirii spiritului francofon în România, cu precădere în Iași, prin:

• Crearea unui mediu în care se studenții se pot apropia de cultura francofonă și pot beneficia de aportul valorilor francofone de-a lungul studiilor profesionale, dar și în viitoarea viață profesională;
  • Crearea unui mediu de contact, de acțiune socială și culturală pentru toți studenții francofoni (indiferent de profil, facultate sau universitate) din Iași;
  • Desfășurarea unor proiecte care susțin valorile universitare;
  • Participarea la programe locale, naționale și internaționale pentru tineri;
  • Învățarea scrierii și dezvoltării de proiecte;
  • Consolidarea legăturilor sociale, academice și culturale, unind studenții francofoni din Iași;

Departamente

• Relaţii externe
  • Proiecte
  • Resurse umane
  • Marketing
  • Fundraising (din 16 mai 2011)

Proiecte de tradiţie

• “Arată că-ți pasă”, singurul proiect caritabil al asociației, transformă sărbătorile de iarnă ale unor oameni nevoiași în momente frumoase, cu sunete de colinde.
  • În seara “Balului Mascat”, Sala Pașilor Pierduți prinde viață prin personaje fantastice, măști colorate și muzică de epocă.
  • ”Echos Francophones” face ca talentul să răsune într-un concurs bilingv de poezie și proză, cât și prin intermediul cafenelelor literare.
  • Festivalul “Zilele Studentului Francofon” revoluționează campusul “Titu Maiorescu”, transformându-l într-un adevărat spectacol al artei.

Înscrieri

Pentru a deveni membru ASFI, urmărește paginile noastre pentru detalii privind cele două sesiuni de recrutare, din lunile octombrie și martie.