Asociația Studenților la Drept (ASD)

Asociația Studenților la Drept (ASD) 2016-10-12T15:25:10+00:00

E-mail: asd.uaic@gmail.com
Website: www.asd-uaic.ro
Facebook: https://www.facebook.com/asd.uaic

Persoană de contact
Președinte: Ana Maria ILIESCU
E-mail: ana.iliescu26@gmail.com

Prezentare

Asociația Studenților la Drept (ASD) este formată din reprezentanții studenților Facultății de Drept, Univ. „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, alături de alți studenți dornici de implicare și de a realiza un aport în acțiunile noastre. Ne propunem reprezentarea intereselor studenților într-un cadru organizat și promovarea transparenței în procesul de reprezentare, susținerea comunității de studenți ai Facultății de Drept și de asemenea, oferirea cât mai multor oportunități, promovarea acestora iar în același timp organizarea de evenimente orientate cât mai mult pe nevoile studenților. Ne dorim în același timp crearea unui mediu dinamic, un mediu al participării active al studenților la drept la evoluția comunității din care fac parte.

Activități

ACTIVITĂȚI DE REPREZENTARE

• Asigurarea unei comunicări eficiente între conducerea facultății, cadrele didactice și studenți
  • Implicarea în procesele de cazare, admitere, repartizare a burselor, repartizare a taberelor
  • Asigurarea continuității reprezentării și organizarea alegerilor studențești
  • Realizarea programării examenelor
  • Feedback permanent atat din partea studentilor cat si a mediului academic (formulare de evaluare)
  • Sustinerea studentilor in procesul de reprezentare (studenti senatori, evaluatori ARACIS, etc).

PROIECTE

• Programul „Bun venit la UAIC” – Activitate de mentorat pentru studenții din anul I
  • Targul de carte judică
  • Susținerea programului Erasmus – Prezentare a mobilităților, informații, testimoniale
  • Centrul de Asistenta Juridica Gratuita – Clinica Legala a Facultatii de Drept
  • Centrul de Perfomanta Academica al Facultatii de Drept (sustinerea studentilor in comp. nationale si internationale: Hexagonul Facultatilor de Drept, Introduction to International Moot Court, etc.)
  • Conferințe naționale sau locale pe teme de interes (Ex: Saptamana Masteratelor Iesene)
  • ASD Internship – incepand din anul 2014-2015 (MAE, CSM, CCR), Proiectul POSDRU
  • Newsletter ASD – promovare de oportunități (internship-uri, burse, evenimente) –
  • Universitatea de Vară pentru Elevi (SummerIS) – ediția a 2-a, proiect derulat sub egita ANOSR

ACTIVITĂȚI CU CARACTER SOCIAL

• Balul Bobocilor
  • Concert de colinde organizat de Corul ASD al Facultății de Drept
  • Reprezentarea Facultății în cadrul evenimentului „Marșul absolvenților”
  • Gala Juriștilor
  • Activități și competiții sportive între studenti și cadre didactice

Înscrieri

Există două perioade de recrutări mari pe parcursul unui an universitar: octombrie și februarie, însă formularul de adeziune este disponibil pe tot parcursul anului AICI.