Echipa Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC), formată din studenți de la Facultatea de Educație Fizică și Sport, a ocupat podiumul la Campionatul Național Universitar de Kaiac Canoe.

Evenimentul s-a desfășurat în perioada 6-7 iunie 2015, la Centrul Sportiv Național Bascov din Pitești.

echipa dragon boats

Echipa UAIC a concurat și a câștigat două dintre cele șase probe ale concursului. Astfel, la proba de Kaiac touring, 200m, băieți, podiumul de premiere a fost ocupat de:

• Alexandru Spanache – Locul I, student la masterul Fitness și estetică corporală, în anul II,
  • Alexandru Ciornea – Locul II, student la programul de master Activități de timp liber și sporturi extreme, anul II
  • Emanuel Rădulescu– Locul III, student la Educație fizică și sport, anul III.

premiere kaiac turing

Locul I a fost câștigat și la proba de Dragon Boats, echipa UAIC reușind să învingă în finală echipa Universității din Pitești. Proba Dragon Boats reprezintă o noutate. La acestă probă se concurează într-o ambarcațiune cu 10 sportivi, un cârmaci și un toboșar, fiind importantă sincronizarea, ritmul și forța vâslirii.

La această probă, echipa UAIC a fost formată din următorii studenți :

• Laurențiu Boteanu, anul III, Educaţie Fizică şi Sportivă
  • Bogdan Constantin, anul III, Educaţie Fizică şi Sportivă
  • Constantin Dănăilă, anul I , Master
  • Ionuț Cojoc, anul II , Educaţie Fizică şi Sportivă
  • Emanuel Rădulescu, anul III, Educaţie Fizică şi Sportivă
  • Gabriel Simiciuc, anul III, Educaţie Fizică şi Sportivă
  • Alexandru Spanache, anul II, Master
  • Alexandru Ciornea, anul II , Master

dragon pe apa

În urma rezultatelor obținute la cele două probe, UAIC a ocupat locul II în clasamentul general.

La concurs au participat studenți din București, Arad, Pitești și Iași.

Delegația Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi a fost condusă de prof. dr. Marin Chirazi, decanul Facultății de Educație Fizică și Sport.