Patru studenți de la Facultatea de Educație Fizică si Sport (FEFS) a Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași au reprezentat România la Universiada de Vară de la Gwangju (Coreea de Sud), la disciplinele judo și tir. Evenimentul, ce s-a desfășurat în perioada 3-14 iulie 2015, este asemănător Jocurilor Olimpice și este destinat studenților sportivi din toată lumea. Studenții Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” au reușit să obțină rezultate remarcabile la această competiție.

Vladut George Simionescu, student la masterul Activități de timp liber și sporturi extreme din cadrul FEFS, a ocupat locul III (medalie de bronz) la judo, la categoria + 100 kg și tot medalie de bronz a obținut și la categoria Open, o categorie de greutate la care pot participa toți sportivii competiției de judo. La judo, categoria 90 kg, a mai concurat și studentul Emilian Rădulescu, înscris la studii universitare de licență, specializarea Educație Fizică și Sportivă, dar a fost eliminat în primul tur.

simionescu_judo         judo_podium

De asemenea, studentul Vlad Săcăleanu, înscris la programul de master Activități de timp liber și sporturi extreme, a ocupat locul VI la proba de pistol viteza 10m. Tot la proba de pistol, dar 50m, a mai concurat și Alexandru Săucă, student la programul master Activități de timp liber și sporturi extreme.

Echipa de tir, formată din cei doi studenți ai Universității „Alexandru Ioan Cuza” și un student de la Universitatea din Brașov, a ocupat locul IV la proba de pistol liber 50m.

La cea de-a 28-a ediție a Universiadei de Vară au participat peste 20 000 de sportivi din 170 de ţări, la 21 de discipline. Delegația României a fost alcătuită din 58 de sportivi și 22 de oficiali (antrenori, reprezentanți etc) la următoarele discipline sportive (la masculin și feminin): judo, tir, tenis de masă, handbal, atletism, taekwondo.