În perioada 22-25 martie 2017, la 60 de ani de la semnarea Tratatului de la Roma, 20 de studenți ai programului de masterat cu specializarea Economie și afaceri internaționale din cadrul Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași participă la o vizită de studii la sediul din Bruxelles (Belgia) al uneia dintre cele mai importante instituții ale Uniunii Europene, Parlamentul European. Pe parcursul acesteia, studenții vor vizita sala de plen, în care deputații europeni dezbat și votează legislația Uniunii Europene, vor participa la o conferință cu tema România valorilor europene, organizată în contextul scenariilor propuse de Jean-Claude Juncker privind viitorul Uniunii Europene, se vor întâlni cu europarlamentari și funcționari europeni, vor afla mai multe informaţii despre instituția care ne reprezintă la nivel european, istoria procesului de integrare europeană şi impactul acestuia asupra vieţii noastre de zi cu zi. Totodată, vor putea fi vizitate și celelalte instituții europene cu sediul la Bruxelles: Consiliul European, Consiliul Uniunii Europene, Comisia Europeană, Comitetul Economic și Social European, Comitetul Regiunilor etc., dar și principalele obiective turistice ale capitalei Belgiei.

Proiectul a ajuns deja la a doua ediție și este coordonat de prof.univ.dr. Liviu-George MAHA din cadrul Departamentului de Economie și Relații Internaționale al Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, cu sprijinul unuia dintre europarlamentarii români, absolvent al specializării Tranzacții internaționale din cadrul Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor și fost membru al Ligii Studenților Economiști, și cu suportul logistic al Centrului pentru vizitatori al Parlamentului European.