Doi studenți ai Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași au obținut premii la concursul internațional North Countries Universities Mathematical Competition, care a avut loc în Rusia, la Sankt Petersburg, în perioada 21-23 aprilie 2018.

Bogdan Palanici și Andi Munteanu, studenți în anul I ai Facultății de Informatică a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, au obținut premiul III, respectiv mențiune la prestigioasa competiție găzduită de ITMO University din Sankt Petersburg. Cei doi studenți au fost pregătiți pentru concurs de lect. asoc. dr. mat. Florin Iacob și lect. dr. Andreea Arusoaie.

La concursul North Countries Universities Mathematical Competition 2018, aflat la cea de-a V-a ediție, au participat 184 de studenți, care au reprezentat 30 de universități din țări precum Rusia, România, Polonia, Turkmenistan, Uzbekistan, Estonia sau Austria.