O echipă formată din trei studenți ai Unversității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași s-a clasat pe primul loc la etapa națională a concursului de algoritmică şi programare International Collegiate Programming Contest. Competiția a avut loc sâmbătă, 28 septembrie 2019, la ora 10.00 iar echipa formată din Cristian Vîntur, Alexandru Ioniță și Denis Banu, toți trei studenți ai Facultății de Informatică a UAIC, a obținut cel mai mare punctaj, reușind să rezolve corect 10 din cele 11 probleme propuse în cele 5 ore pe care le-au avut la dispoziție.

La ediția 2019 a concursului Romanian Collegiate Programming Contest s-au înscris 54 de echipe formate din studenți și 30 de echipe formate din elevi, iar Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a fost reprezentată de 9 echipe. Trei dintre echipele care au reprezentat UAIC la etapa națională a competiției s-au calificat pentru a participa la etapa Sud-Est Europeană, care va avea loc pe 19 octombrie. Primele 5 echipe clasate la etapa națională, care au reprezintat oficial o universitate şi au participat dintr-un centru organizat, au primit premii în valoare totală de 1200 de euro, oferite de Fundația eMAG. Clasamentul complet poate fi consultat AICI.

International Collegiate Programming Contest este cel mai prestigios concurs de programare pentru studenți din lume, prima ediție având loc în anul 1970. Competiția își propune să stimuleze creativitatea, spiritul de echipă și inovarea în dezvoltarea de software și îi provoacă pe studenți să își testeze abilitatea de a lucra sub presiunea timpului. Mai multe informații despre concurs puteți consulta AICI.