Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a participat duminică, 4 noiembrie 2018, la prima ediție a „Galei Studentului Ieșean”, organizată de Casa de Cultură a Studenților Iași în cadrul „Zilelor Casei de Cultură a Studenților”, care se desfășoară în perioada 3-6 noiembrie. Universitatea a fost reprezentată la eveniment de prof. univ. dr. Mihaela ONOFREI, prorector și ordonator de credite al UAIC.

La Gala Studentului Ieșean, trei studenți ai Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași au fost premiați pentru rezultate academice remarcabile. Cei trei sunt Mihai Andrei PETREA, de la Facultatea de Fizică, Marian Codrin CREȚU, de la Facultatea de Informatică și Ionuț ȘOREA, de la Facultatea de Geografie și Geologie. Premiile au fost înmânate studenților de prof. univ. dr. Mihaela ONOFREI, care a punctat importanța parteneriatului dintre UAIC și Casa de Cultură a Studenților Iași pentru a susține excelența în educație.