Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) a câștigat joi, 28 martie, premiul special pentru educație financiară la Gala EduFin 2019, organizată de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) la Cercul Militar Național din București. UAIC a fost reprezentată la eveniment de prof. univ. dr. Dinu AIRINEI, decanul Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor.

„Vă mulțumim foarte mult pentru manifestarea de astăzi și pentru premiul oferit. Suntem alături de Autoritatea de Supraveghere Financiară și susținem educația financiară, mai ales că în era digitală avem oportunități, provocări dar și riscuri noi, pe care avem datoria să le gestionăm întelept.”

Premiul a fost obținut de UAIC pentru implicarea constantă în susținerea educației financiare la nivel național și internațional dar și pentru multiplele acțiuni realizate împreună cu Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) în ultimii trei ani.

Gala EduFin, aflată la cea de-a treia ediție, își propune popularizarea importanței educației financiare recunoașterea dezvoltării de proiecte de educație financiară la nivel național. La eveniment au participat reprezentanți ai entităților reglementate, ai asociațiilor de profesioniști și asociațiilor de consumatori, precum și reprezentanți ai Parlamentului, Guvernului, autorităților administrației publice locale și centrale, universități și alte instituții cu rol important în domeniu din România, ambasade, organisme internaționale ș.a.