Luni, 13 noiembrie, Ministrul pentru  Mediul de Afaceri, Comerț și Antreprenoriat, Ilan LAUFER, a afectuat o vizită la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) pentru a promova Programul Start Up Nation Romania, o inițiativă ambițioasă care urmărește înființarea a circa 10.000 de noi companii și crearea a 20.000 de locuri de muncă.

Ministrul Ilan LAUFER fost primit de Prof. univ. dr. Mihaela ONOFREI, Ordonatorul de Credite al UAIC și de Prof. univ. dr. Teodora ROMAN, Prodecan la Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor (FEAA).

Cu ocazia acestei vizite, în amfiteatrul B1 al Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor, a fost organizată o dezbatere urmată de o sesiune de întrebări, cu privire la acordarea de credite punte, eligibilitatea cheltuielilor în cadrul cererilor de plată și de rambursare, aspectele de inovativitate ale cererilor de finanțare, probleme de natură fiscală implicate etc.

La eveniment  au luat parte peste 300 de participanți: reprezentanți ai CEC Bank, Banca Transilvania, Banca Comercială Română – finanțatorii înscriși în  program, antreprenori, autorități locale, studenți.