Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a participat, în perioada 31 mai – 3 iunie 2018, la Reuniunea Consiliului Național al Rectorilor (CNR), care a fost organizată de Universitatea din Oradea cu ocazia aniversării a 55 de ani de existență a instituției de învățământ superior. UAIC a fost reprezentată de doamna prof. univ. dr. Mihaela ONOFREI, Ordonator de Credite.

Programul manifestării a inclus, pe lângă momentul festiv, sesiuni de lucru ale Consiliului Național al Rectorilor pe teme precum „Învățământul superior românesc, prezent și viitor”, „Finanțarea învățământului superior pentru anul 2018”, „Cerințele pieței muncii la nivel european”. De asemenea, dezbaterile din cadrul evenimentului au atins și aspecte legate de internaționalizare, participarea universităților românești la acțiunile Centenarului dar și probleme studențești sau sindicale.

În prezentarea legată de finanțarea învățământului superior, susținută de prof. Claudia Popescu – Președintele Consiliului Național pentru Finanțarea Învățământului Superior (CNFIS), s-a evidențiat faptul că Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași beneficiază, în anul 2018, de o creștere a finanțării instituționale cu 20.25% față de anul anterior, rezultată în urma intensificării activităților de cercetare științifică ale UAIC.

Tot în cadrul întâlnirii CNR de la Oradea, UAIC a primit de la Ministerul Educației Naționale propunerea de a organiza, împreună cu alte 13 universități, un program de studii post-universitare în Cyber Security. Un prim pas în acest demers îl va reprezenta primirea unei finanțări de 100.000 de lei pentru amenajarea unui laborator de specialitate.