Lect.univ.dr. Mircea ASANDULUI, cadru didactic la Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC)  din Iași a reprezentat instituția la cea de-a 25-a ediție a Conferinței  anuale NISPACee – „Innovation Governance in the Public Sector”, organizată în perioada 18-20 mai 2017, în  Kazan, Republica Tatarstan din Federația Rusă.

Evenimentul, organizat de una dintre cele mai prestigioase rețele profesionale a școlilor și institutelor  de  administrație publică din Europa Centrală și de Est – NISPACee (Network of Institutes and Schools of Public Administration in Central and Eastern Europe), în colaborare cu Universitatea de Stat din Kazan, a reprezentat un bun prilej  pentru UAIC de a lansa invitația ca ediția de anul viitor a conferinței, ce va avea ca temă  „Public Administration for Well-being and Growth”, să se desfășoare la Iași, în perioada 24 și 26 mai 2018.

Conferințele anuale ale NISPAcee reprezintă un forum de discuții menit să încurajeze  schimbul de informații în ceea ce privește evoluția teoriei și practicii în administrația publică, să analizeze impedimentele din vechiul sistem și noile constrângeri și să faciliteze aplicarea ideilor, metodelor și tehnicilor inovatoare folosite în administrația publică, bazate pe  importante cercetări în regiune.

Conferințele NISPACee se adresează experților, studenților și specialiștilor care lucrează în domeniul administrației publice din Europa Centrală și de Est care doresc să dezvolte o nouă abordare în ceea ce privește administrația publică din această regiune, folosind modele organizaționale flexibile și o nouă cultură a mangementului public.

Organizatorii se așteaptă ca la ediția din anul 2018 să participe aproximativ 300 de participanți din Europa, Statele Unite ale Americii, Africa de Sud și Asia Centrală.  Partenerul oficial al UAIC în organizarea acestui eveniment  este Banca Comercială Română (BCR).

Înființată în 1995, organizația are ca principală misiune promovarea și consolidarea guvernării eficiente și democratice, modernizarea administrației și politicilor publice în întreaga regiune NISPAcee.

NISPACee  este o rețea profesională ce cuprinde peste 120 de instituții din 40 de țări, printre care și România.