CICLing - International Conference on Intelligent Text Processing and Computational Linguistics
În perioada 21-27 martie a.c., la Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi are loc cea de-a XI-a ediţie a evenimentului ştiintific CICLing - International Conference on Intelligent Text Processing and Computational Linguistics.Seria de conferinţe CICLing a fost iniţiată de către profesorul Alexander Gelbukh şi are printre temele principale de interes lingvistica computaţională, procesarea limbajului natural, procesarea şi recunoaşterea vorbirii.
Ediţia CICLing 2010 este co-organizată de Facultatea de Informatică a Universităţii ,,Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi si Laboratorul de procesare a textului şi a limbajului natural al National Polytechnic Institute din Mexic. CICLing 2010 reuneşte peste 80 de cercetători din întreaga lume. Participanţii la acest eveniment au posibilitatea de a asista la două prelegeri susţinute de specialişti de notorietate mondială în domeniul procesării limbajului natural:
- James Pustejovsky, Brandeis University, Massachusetts, SUA;
- Shuly Wintner, University of Haifa, Israel.
Conferinţa CICLing 2010 poate fi urmarită „live” pe site-ul Institutului de Educaţie Continuă (http://iec.psih.uaic.ro). Înregistrările sesiunilor sunt disponibile pe site-ul Facultăţii de Informatică (http://www.info.uaic.ro).
Transmisiunea este realizată, la cererea organizatorilor, cu sprijinul MEDIAEC şi DCD.
Sistemul mobil de videoconferinţă a fost instalat si preia imaginile din sală transmiţându-le serverelor MEDIAEC de videoconferinţă, iar acestea permit transmisia online. Un întreg sistem de distribuţie video, existent în dotarea MEDIAEC, realizează comutarea între diversele surse video: laptop, camera fixă, camera mobilă.
Pentru detalii, vizitaţi :
Versiune 23.1 last modified by Iftime Iustina on 25/03/2010 at 11:57
