Conf. univ. dr. hab. Ludmila Bejenaru de la Catedra de Slavistică „Petru Caraman” din cadrul Facultății de Litere a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a primit Medalia „Lev Gumiliov” a Ministerului Învățământului din Kazahstan „pentru promovarea cooperării dintre universități și state”, în cadrul unei mobilități Erasmus efectuate în perioada 9-14 aprilie 2018, la Universitatea Euroasiatică „Lev Gumiliov” din Astana, Kazahstan.  Medalia a fost oferită în cadrul ședinței lărgite a Senatului  Universității Euroasiatice „Lev Gumiliov”.

Cu această ocazie, doamna conf. univ. dr. Bejenaru a fost primită de domnul Cezar Manole Armeanu, Ambasadorul  Extraordinar și Plenipotențiar al României în Kazahstan, Kîrgîzstan și Tajikistan. În cadrul întâlnirii au fost discutate relațiile și colaborarea dintre UAIC și universitățile din Kazahstan.

Catedra de Slavistică „Petru Caraman” desfășoară o amplă activitate în baza acordurilor de colaborare semnate  cu o serie de catedre de specialitate din Bulgaria, Serbia,  Kazahstan, Belarus, Rusia, Republica Moldova. Profesorii catedrei  participă la mobilități de predare, ca profesori –invitați, organizează în parteneriat conferințe și olimpiade studențești.

Recent, colectivul Catedrei de Slavistică a elaborat patru manuale de limbă rusă aplicată, care întrunesc limbaje de specialitate pentru juriști, economiști, filologi și viitori pedagogi. Acestea au fost elaborate împreună cu colegii de la Catedra de Filologie Rusă a Universității Euroasiatice „Lev Gumiliov” din Astana, Kazahstan, condusă de prof. univ. dr.  hab.  Kadisha Nurgali, și editate la editura UAIC. De asemenea, au fost elaborate două volume de lucrări științifice studențești, care întrunesc materiale prezentate la Simpozionul Internațional „Lecturi studențești” cu participarea studenților și masteranzilor de la cinci universități – partenere.

În cadrul manifestărilor dedicate Zilei Științei în Kazahstan, doamna conf. univ. dr. hab. Ludmila Bejenaru a participat la seminarul international „Programe de studii în spațiul european”, organizat de Catedra de Filologie Rusă a Universității „Lev Gumiliov”, în parteneriat cu Catedra de Slavistică „Petru Caraman” a UAIC  și  Catedra de Limba Rusă a Universității Federale a Caucazului de Nord din Stavropol, coordonat de Asemgul Moldajanova, prim-prorector al Universității  „Lev Gumiliov” , în cadrul căruia a prezentat manualele și revistele editate în cadrul proiectului, al cărui coordonator este.

În luna mai, o delegație de la Universitatea „Lev Gumiliov” va participa la Iași la Olimpiada Internațională Studențească organizată de Catedra „Petru Caraman”.