Absolvenţii de liceu vor avea de ales, în anul 2014, între 72 de specializări diferite pe care le pot studia la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”. O importanţă deosebită, în admiterea din acest an, va fi acordată rezultatelor la bacalaureat.

Candidaţii la admitere vor concura pe 3600 de locuri de la buget – cifra de şcolarizare propusă în acest an de Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”. Numărul final de locuri va fi anunţat după ce Ministerul Educaţiei va aproba numărul de locuri înaintat de Universitate.

Toate cele 15 facultăţi vor lua în considerare notele obţinute la examenul de Bacalaureat – fie media, fie anumite probe – , dar o parte dintre acestea au şi probe suplimentare.

Astfel, la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport, candidaţii vor susţine probe sportive, respecitv un test la Biologia de clasa a 11-a pentru specializarea de Kinetoterapie. La Facultatea de Informatică, candidaţii vor trebui să treacă peste o probă de matematică sau informatică (la alegere), în timp ce la Facultatea de Drept candidaţii vor susţine un test de limba română, ce va conta în proporţie de 50%. Pentru specializările de Pedagogie în învăţământul primar şi universitar şi pentru Teologie ortodoxă pastorală, candidaţii vor susţine probe de specialitate.

Click pentru a vedea criteriile complete.

Pentru majoritatea specializărilor, candidaţii pot alege între studii la zi, cu frecvenţă, sau studii la distanţă.

Numărul de locuri la buget propus, pe facultăţi, este următorul:

• Facultatea de Biologie – 210 de locuri
  • Facultatea de Chimie – 120 de locuri
  • Facultatea de Drept – 200 de locuri
  • Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor – 850 de locuri
  • Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport – 85 de locuri
  • Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice – 300 de locuri
  • Facultatea de Fizică – 100 de locuri
  • Facultatea de Geografie şi Geologie – 270 de locuri
  • Facultatea de Informatică – 285 de locuri
  • Facultatea de Istorie – 100 de locuri
  • Facultatea de Litere – 440 de locuri
  • Facultatea de Matematică – 120 de locuri
  • Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei – 350 de locuri
  • Facultatea de Teologie Ortodoxă – 130 de locuri
  • Facultatea de Teologie Romano-Catolică – 40 de locuri

Perioada de înscriere la admitere va fi anunţată în curând, pe site-ul www.admitere.uaic.ro.

Pe acelaşi site se găsesc informaţii complete despre specializările ce pot fi urmate la UAIC, taxele de înscriere şi studiu, precum şi modul în care se calculează media la fiecare facultate.