Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” la 156 de ani de existență

Cea de 156-a aniversare a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a stat sub semnul expansiunii peste granițe. „Dacă în 1835, Academia Mihăileană cuprindea trei facultăți, astăzi universitatea noastră are 15 facultăți, 2 departamente interdisciplinare și un Centru de Studii Europene. Dacă la 16 octombrie 1927, cu prilejul solemnității deschiderii anului universitar, prorectorul de atunci, profesorul Petru Bogdan, anunța cu mândrie o a cincea facultate, cea de Teologie de la Chișnău, care făcea parte din univeristate la fel ca cele din Iași,astăzi, la 28 octombrie 2016, putem observa cum universitatea noastră își extinde activitățile academice prin extensiunea Bălți, având specializări acreditate în drept, fizică și științe economice”, a declarat în deschiderea ceremoniei prof.univ.dr. Tudorel Toader, rectorul Universității.