Sâmbătă, 12 iunie, la ora 17.00, vă invităm să urmăriţi pe TVR Iaşi o nouă emisiune Alma Mater Iassiensis, dedicată sărbătoririi a 150 de ani de la înfiinţarea Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

Moderator: prof.univ.dr. Gheorghe Iacob, prorector al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”;

Tema: Universitatea din Iaşi – Dimensiunea culturală (Junimea, Teatrul Naţional,”Convorbiri literare”, „Viata Românească, Titu Maiorescu, Garabet Ibrăileanu, C.Stere )     Invitaţi: prof.univ. dr. Stelian Dumistracel, prof.dr. Remus Zastroiu.

Seria de emisiuni este realizată printr-o colaborare TVR Iaşi – UAIC şi tratează teme atât din istoria, cât şi din actualitatea vieţii celei mai vechi universităţi a României. Talk-showul aduce în faţa telespectatorilor profesori, studenţi, istorici şi cercetători din facultăţile Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”.

Emisiunea va putea fi urmărită în reluare duminică, la ora 9.00.

Vă urăm vizionare plăcută!