O delegație a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a vizitat Universitatea de Stat „Alecu Russo” de la Bălți din Republica Moldova, pentru a pune la punct detaliile privind viitoarea extensiune a masterului de Drept European. Întâlnirea a avut loc pe 27 iulie, delegația română fiind condusă de rectorul Universității – prof.univ.dr. Tudorel Toader, iar cea din Bălți de rectorul prof.univ.dr.hab. Ion Gagim.
În cadrul reuniunii s-au discutat aspecte legate de organizarea didactică și tehnică a unei extensiuni a Masterului de Drept european al Facultății de Drept, dar și perspective privind cooperarea între cele două universități.
Din partea Universității de Stat Alecu Russo din Bălți au participat la întâlnire  rector – prof.univ.dr.hab. Ion Gagim, prorectorul pentru activitatea științifică – conf. univ. dr. Igor Cojocaru, prorectorul pentru studii cu frecvenţă redusă și formare continuă – conf. univ. dr. Gheorghe Neagu, prorectorul pentru relații internaționale – conf. univ. dr. Nelli Amarfii-Railean, decanul facultății de Drept și Științe Sociale – conf. univ. dr. Vitalie Rusu, prodecanul facultății de Drept și Științe Sociale – lect. univ. dr. Ion Dănoi, șefa catedrei de Drept Public – lect. univ. dr. Mariana Spatari și lect. univ. dr. Stela Gavajuc.
Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a fost reprezentată de  rector – prof.univ.dr. Tudorel Toader, responsabilul pentru Extensiunea Universității „Alexandru Ioan Cuza” la Universitatea „Alecu Russo” din Bălți – conf.univ.dr. Florin Brînză, directorul departamentului Drept Învățământ Frecvență Redusă – lect. dr. Emanoil Corneliu Mogîrzan și conf.dr. Ioana Maria Costea.
drept2