Serviciu oferit de Departamentul MEDIA ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌
Citiți cele mai importante titluri din domeniul educației din presa locală și națională
Nu puteți citi acest email? Încercați versiunea web sau dezabonare
 
12/07/2026
Revista presei, 18 noiembrie 2015

 
 
  banner revista presei

Studenții fug din Căminul C4. Crima a traumatizat şi personalul administrativ

 Mai mulţi studenţi care erau cazaţi în căminul C4 din Târguşor Copou au cerut să fie transferaţi în altă parte din cauza evenimentelor deosebit de violente care au avut loc acolo.

Nu doar studenţii cazaţi în Căminul C4 al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza“ au suferit traume psihologice în urma atacului care au avut loc lunea trecută. Cele mai multe cazuri de acest gen raportate au fost, conform surselor din cadrul instituţiei de învăţământ superior, în rândul persoanelor din aparatului administrativ sau auxiliar.

Conform surselor, deşi conducerea UAIC a deschis un centru de consiliere psihologică 24/24 pentru studenţii care se vor declara a fi afectaţi, sunt şanse mai mari ca la acesta să apeleze personalul universităţii. Printre cei mai afectaţi de evenimentele petrecute sunt primii-respondenţi, portarii care au spart uşa şi au scos studenţii, femeile de serviciu şi administratorii căminelor din campus, care au raportat apoi probleme inclusiv la locul de muncă în urma incidentului de luni dimineaţa.

„Au fost oameni care au cerut liber zilele de marţi şi de miercuri, pentru a putea sta acasă. Au mai fost şi dintre cei care ar fi vrut să plece dar responsabilităţile i-au ţinut la birou, cum ar fi administratorul căminelor C3 şi C4, dar şi al complexului. Dar am avut şi oameni care ne-au spus că nu vor să plece de la muncă fiindcă nu pot sta singuri“, au explicat sursele citate.

Pe lângă Daniel Surdu, cel de-al patrulea tânăr cazat în camera 49, dintre studenţii care au solicitat transferul din Căminul C4 se numără şi salvatorii - studentul din anul al III-lea de la Drept care a resuscitat victimele şi cel care a spart uşa împreună cu portarul din C3. Unul dintre ei a fost transferat în C10, iar celălalt va fi mutat în C6 zilele acestea, de când se va elibera un loc.

Există şi un număr de tineri care au solicitat transferul, dar universitatea nu are încă locuri pentru a-i găzdui. Toţi cei care vor să plece de acolo vor fi mutaţi din ianuarie în Căminul C5, proaspăt renovat, din Complexul "Titu Maiorescu". Însă conducerea universităţii arată că, dat fiind faptul că tariful este cel mai mic în C4, nu toţi tinerii îşi permit să locuiască în C5 şi să achite aproape dublu, aşa că sunt şi mulţi care vor să rămână acolo. Din vară, universitatea doreşte să închidă căminul şi să-l renoveze.

Publicație: Ziarul de Iași

Se caută cei mai buni studenţi români care au studiat în străinătate

Liga Studenţilor Români din Străinătate prelungeşte termenul de înscriere la premiile LSRS pentru Excelenţă Academică în Străinătate, la care se pot înscrie toţi studenţii şi absolvenţii români care au studiat în străinătate în anul universitar 2014-2015.

În ultimii ani, studenţii ieşeni s-au aflat întotdeauna pe lista scurtă a finaliştilor pentru una dintre categoriile acestor premii, iar anul acesta ei se pot înscrie până la 1 decembrie. Pentru a face acest lucru, trebuie completat un formular de înscriere de pe site-ul ligii.

„De asemenea, LSRS oferă tuturor celor care cunosc studenţi cu rezultate deosebite posibilitatea de a contribui la recunoaşterea valorii lor prin completarea formularului disponibil pe site. La fel ca în cazul ediţiilor precedente ale competiţiei, evaluarea candidaţilor va fi organizată în două etape. Preselecţia va fi realizată de către laureaţii ediţiilor anterioare, iar selecţia finală revine unui juriu prestigios alcătuit din personalităţi ale societăţii româneşti“, au precizat organizatorii. Criteriile de jurizare vor avea în vedere domeniul academic, rezultatele obţinute de către candidaţi în domeniul de studiu şi activitatea acestora ştiinţifică, cât şi activităţile extra-curriculare. Premiile vor fi înmânate în cadrul unei gale organizate pe 7 ianuarie la Bucureşti.

Publicație: Ziarul de Iași

ARACIS pregăteşte terenul pentru organizarea concursului de ocupare a posturilor de membri ai Consiliului

Agenţia Română de Asigurare a Calităţii în Învăţământul Superior (ARACIS) a publicat în Monitorul Oficial procedura de selecţie, prin concurs, a membrilor Consiliului acestei instituţii.

Documentul arată că o persoană poate îndeplini calitatea de membru al Consiliului ARACIS doar pentru două mandate, durata unui mandat fiind de patru ani.

ARACIS este condusă de un consiliu de 21 de membrii, din care 17 sunt cadre didactice cu funcţii de predare în învăţământul superior, care reprezintă e regulă domeniile de studii universitare; doi studenţi, reprezentanţi ai federaţiilor studenţeşti din România, reconfirmaţi la începutul fiecărui an universitar, un reprezentant al patronatului, un reprezentant al sindicatului cu cei mai mulţi membri din învăţământul superior.

Condiţii privind participarea la procedura de selectare

Se pot înscrie la concurs candidaţii profesori universitari titulari sau care îşi continuă activitatea didactică cu aprobarea senatului universitar, precum şi conferenţiari universitari, cu experienţă în asigurarea calităţii educaţiei.

Din Consiliul ARACIS nu pot face parte rectori sau persoane care îndeplinesc o funcţie de demnitate publică.

Concursul constă în două probe: analiza şi aprecierea conţinutului dosarelor de concurs ale candidaţilor şi interviu care se va desfăşura în limba engleză.

Criteriile de selecţie sunt următoarele:

Experienţă dovedită în activitatea desfăşurată în domeniul asigurării calităţii în învăţământul superior, calitatea de evaluator ARACIS care a participat la un număr semnificativ de evaluări externe (nu mai mic de 5); calitatea programului cu propuneri de îmbunătăţire a calităţii academice şi a activităţii ARACIS, în conformitate cu Standardele şi liniile directoare pentru asigurarea calităţii în Spaţiul European al Învăţământului Superior; activitate şi experienţă dovedite în managementul universitar; participare la concursuri de formare în managementul calităţii academice; experienţă în coordonarea unor programe naţionale/internaţionale în domeniul educaţiei şi asigurării calităţii academice; reprezentarea cât mai adecvată în Consiliul ARACIS a domeniilor de studii universitare; asigurarea multiculturalităţii şi a reprezentării de gen.

ARACIS, o instituţie politizată

În ultimii ani, ARACIS a fost acuzată de politizare în urma unor modificări severe ale structurii membrilor săi.

„Există un organism care se numeşte ARACIS şi care trebuie să verifice calitatea în învăţământul superior. Acest ARACIS, cu toate că se apropia de finalul de mandat, a fost lăsat aşa şi creată posibilitatea schimbării structurii peste noapte, în ajun de sărbătoare, pentru a putea fi completat cu persoane propuse politic. În componenţa acestei instituţii, legea spunea că 70% din membri trebuie să poată susţine concursuri de ocupare a posturilor. În mod netransparent, a fost scăzut la 30% procentul acesta”, a spus în cadrul unei emisiuni Adevărul Live, Raluca Turcan, referindu-se la ordinele de ministru de la finalul anului 2012 şi începutul anului 2013.

În luna iulie a fost aprobată şi lista noilor membrii ai comsiiilor permanente de specialitate ale ARACIS.

Lista membrilor comisiilor permanente e specialiatet din cadrul ARACIS

Publicație: Adevărul

 

 

 

 
//
 

Important:

  • Revista presei conţine fragmente preluate, fără nici o modificare, din articolele despre învăţământul superior ce apar în presa locală, regională şi naţională.
  • Revista presei este o reflectare imparţială a presei educaţionale, cu misiunea clară de a prezenta noutăţile şi ştirile cu adevarat importante pentru mediul academic.
  • Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" atrage atenţia că nu îşi asumă responsabilitatea pentru corectitudinea informaţiilor apărute în presă, redate pe această pagina exact în forma în care au aparut în publicaţiile respective.
  • Responsabilitatea juridică pentru conţinutul articolelor aparţine în totalitate autorilor acestora (sursei).

Serviciul de monitorizare a presei

Realizator: Dr. Bogdan Baghiu
Contact: promovare@uaic.ro

 
Ați primit acest email deoarece v-ați abonat la newsletterul Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași cu adresa . Dacă doriți să nu mai primiți aceste mesaje, vă puteți dezabona: dezabonare
© 2026 Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Toate drepturile rezervate