UMF şi Mitropolia Moldovei şi Bucovinei au inaugurat o capelă într-o clădire de cercetare

Universitatea de Medicină şi Farmacie „Grigore T. Popa” din Iaşi (UMF) a inaugurat, alături de Mitropolia Moldovei şi Bucovinei, o capelă de rugăciune în incita Centrului de Simulare „Prof. univ. dr. Cristian Dragomir” al UMF Iaşi.

Lăcaşul de cult a fost amenajat odată cu renovarea clădirii, în perioada 2021 – 2022, şi a fost sfinţit de către Înaltpreasfinţitul Teofan, mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, alături de un sobor de preoţi, pe parcursul zilei de miercuri, 15 februarie.

„Un gând mai vechi al universităţii şi al Mitropoliei a prins contur, iată, în ultima vreme, şi am ajuns în ziua în care l-am rugat pe Dumnezeu să binecuvânteze acest loc pentru a fi spaţiu de rugăciune şi de meditaţie. De rugăciune, duminica sau în sărbători, când va fi aici Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, iar apoi, în timpul săptămânii, spaţiul să fie deschis pentru cei care vor trece prin această instituţie şi vor simţi, poate, nevoia pentru câteva clipe de reculegere într-un spaţiu frumos, cu arhitectură armonioasă, cu cele câteva icoane care pot să inspire pe om în momente de bucurie sau de întristare”, a declarat IPS Teofan, într-un videoclip publicat pe doxologia.ro.

Conform aceleiaşi surse, în semn de recunoştinţă pentru efortul depus la zidirea capelei universitare, rectorul universităţii, prof.dr. Viorel Scripcariu, a primit din partea Înaltpreasfinţitului Teofan, mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, distincţia „Crucea Moldavă” pentru mireni. Acesta a fost prezent la eveniment, alături de mai mulţi membri din conducerea universităţii şi cadre didactice de la UMF Iaşi.

„Acest locaş ne-am dorit să-l finalizăm pentru că, fiind aproape de cei în suferinţă, avem nevoie şi de momente de reculegere, când ne gândim la eficienţa tratamentelor pe care le administrăm. Aceste tratamente au nevoie şi de un mesaj spiritual”, a spus prof.dr. Viorel Scripcariu, rectorul UMF Iaşi.

Publicație : Ziarul de Iași

O nouă amânare pe legile Educației. Ce nemulțumiri au sindicaliștii din învățământul superior

Partidele politice care alcătuiesc coaliția de guvernare au decis o nouă amânare pe proiectele legilor Educației, după ce nu au ajuns la un consens pe formele acestora la jumătatea săptămânii în curs, așa cum era stabilit. Sindicaliștii spun că încă sunt nemulțumiți de forma înaintată de Ligia Deca.

Sindicaliștii din sistemul de învățământ superior spun că o parte dintre propunerile înaintate de ei după lansarea dezbaterii publice pe proiectele legilor Educației, în ultimul mandat al lui Sorin Cîmpeanu, au fost incluse în ultima variantă ce le-a fost înaintattă de Ministrul Ligia Deca, în a doua jumătate a lunii ianuarie a anului în curs.

Cu toate acestea, reprezentanții angajaților din mediul academic spun că încă sunt nemulțumiți, deoarece multe probleme semnalate de ei nu au fost soluționate.

Acum, sindicaliștii poartă discuții cu specialiștii desemnați de partidele politice.

“Nu ne surprinde această amânare, pentru că sunt trei echipe de lucru formate din oameni politici cu aplecare asupra Educației și cu doleanțe diferite. Nu e ușoară armonizarea ideilor venite din trei părți. Ni s-a promis că vom mai avea o întâlnire, după ce partidele și Ministerul Educației vor ajunge la un consens. Eram convins că va fi amânată această etapă importantă. De aici, lucrurile ar putea să meargă repede, în Parlament. Nu văd această prelungire a termenului de discuție ca pe o chestie ce ar putea crea probleme fundamentale în ceea ce privește respectarea termenelor finale. În forma pe care am primit-o de la doamna ministru Deca, au apărut o parte dintre propunerile noastre, dar nu suntem încă mulțumiți de ceea ce a apărut. De aceea am căutat să ne întâlnim cu grupurile de politicieni care se implică în aducerea de completări sau modificări la forma pe care doamna ministru a trimis-o partenerilor de dialog social. Am avut, într-o primă fază, discuții cu grupul PSD și vor susține o parte a propunerilor noastre. Alte propuneri vor fi susținute, probabil, de PNL”, a declarat, pentru “România liberă”, președintele Federației Naționale Sindicale (FNS) “Alma Mater”, Anton Hadăr.

Ce vor sindicaliștii

“Ne-am dorit ca sindicatele să fie acceptate, ca observator, în toate structurile importante, pentru că noi reprezentăm aproape 20.000 de membri. Îi reprezentăm și pe cei care nu sunt membri. Ceea ce obținem, în urma negocierilor, se aplică tuturor. Acest lucru, a fost pe ici, pe colo, omis. De aceea am căutat să găsim sprijin pe linie de partid”, ne-a mai spus Hadăr.

Liderul sindical atrage atenția asupra unei probleme ce ar putea apărea în perioada următoare.

“Vor exista, în anii următori, programe de studiu care nu vor mai fi solicitate, pentru care s-au plătit profesori de învățământ superior. Fiind desființate aceste specializări, e posibil să nu mai avem să le dăm să muncească. E drept, în lege, am cerut să li se dea o perioadă în care să intre în programe de cercetare finanțate de la universitate. Există și varianta să li se acorde salarii compensatorii, dar pe noi ne interesează să ne folosim de pregătirea lor. În momentul de față, dacă un profesor universitar pleacă din învățământul superior și merge în cel preuniversitar, pleacă de la zero. Începător, chit că e profesor universitar. Profesorii universitari, conferențiarii și lectorii, îi pregătesc pe colegii din preuniversitar. Și dacă se găsesc într-o situație în care nu mai are cui să predea o anumită disciplină sau mai multe discipline, dă-i posibilitatea să meargă în preuniversitar, recunoscându-i pregătirea și să intre ca titular, cu gradul I. În acest sens, sper să găsim înțelegere. Nu am găsit forma finală a modului în care intră. Este mai greu. Pentru că nu poți să-l incorporezi imediat, fără să ai locurile”, ne-a mai explicat Hadăr.

Publicație : România Liberă