800 de noi dosare la universităţile din Iaşi, astăzi e ultima zi de înscrieri la „Cuza“ şi Agronomie

Circa 800 de dosare au fost depuse în cursul zilei de ieri la admiterea desfăşurată la cele trei universităţi de stat din Iaşi care au încă deschise porţile pentru noi înscrieri: Agronomie, Politehnică şi „Alexandru Ioan Cuza“.

La Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi“ din Iaşi au fost depuse ieri 153 de dosare la buget şi 12 la taxă, cele mai multe dintre ele la Facultatea de Automaticăşi Calculatoare – 64, care a ajuns la un număr total de 1573 de dosare depuse în total.

La TUIASI, unde candidaţii se înscriu cu un singur dosar la oricâte facultăţi doresc, erau la momentul închiderii ediţiei 3.500 de candidaţi pe locurile de la buget şi 144 pe locurile de la taxă.

La Universitatea „Alexandru Ioan Cuza“ s-a ajuns 11.000 de dosare depuse, cu aproximativ 5-600 mai mult decât ieri, concurenţa păstrându-se ridicată la aceleaşi specializări de la începutul admiterii, menţionând doar Informatica, Dreptul, Psihologia, în timp ce numărul total de dosare depuse la FEAA a ajuns la 2.433.

La USAMV s-a ajuns în total la 1.806 dosare depuse pe 623 de locuri, cu 183 mai mult faţă de ziua de ieri, numărul de dosare depuse fiind deja un record al ultimilor zece ani. Cei mai mulţi candidaţi sunt la Medicină Veterinară, 661 pe 93 de locuri la buget şi 105 la taxă.

Astăzi, 24 iulie, la UAIC şi la USAMV este ultima zi de admitere, în timp ce la Universitatea Tehnică mai pot fi depuse dosare până marţi, 28 iulie.

Publicație : Ziarul de Iași