Alegerile la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi se vor desfăşura în perioada 16 ianuarie – 29 februarie 2012.

16-18 ianuarie 2012: în Adunările generale ale facultăţilor se aleg membrii Consiliului şi persoanele propuse pentru alegerea în Senat.

Fiecare facultate propune un număr dublu de candidaţi în raport cu numărul reprezentanţilor în Senat. Lista cu persoanele propuse pentru Senat este înaintată Comisiei Electorale Centrale în termen de 48 de ore de la data scrutinului şi conţine numărul de voturi pentru ficare candidat.

16-18 ianuarie 2012: în Adunările generale ale studenţilor fiecărei facultăţi se aleg reprezentanţii acestora în Consiliul facultăţii şi studenţii propuşi pentru alegerea în Senat.

Studenţii aleşi în Consiliile facultăţilor şi cei propuşi pentru Senat trebuie să fi obţinut cel puţin media 8.00 la admiterea în ciclurile de studii sau în anii anteriori şi au promovat integral examenele.

Fiecare adunare generală propune un număr dublu de studenţi în raport cu numărul locurilor de reprezentare în Senat. Lista cu studenţii aleşi în Consiliile facultăţilor şi cei propuşi pentru Senat este înaintată Comisiei Electorale Centrale în termen de 48 de ore de la data scrutinului şi conţine numărul de voturi pentru ficare candidat.

23-27 ianuarie 2012: se depun candidaturile pentru funcţia de rector la Comisia Electorală Centrală.

Candidaturile sunt însoţite de curriculum vitae şi programul managerial (tipărite şi în format electronic). Candidaturile sunt publicate pe site-ul Universităţii la sfârşitul perioadei de depunere.

Candidaturile neacceptate se aduc la cunoştinţă, în scris, solicitanţilor cu motivaţia respingerii.

23 ianuarie 2012: în Adunarea generală a personalului didactic şi de cercetare din Universitate se aleg membrii Senatului.

În aceeaşi zi, în Adunarea generală a studenţilor din Universitate se aleg reprezentanţii studenţilor în Senat.

3 februarie 2012: este ales rectorul. 9 februarie 2012, la ora 12.00: în şedinţa Senatului actual se validează alegerile, la propunerea Comisiei Electorale Centrale.

Biroul Senatului va prezenta raportul general al activităţilor pentru actualul mandat.

Tot în data de 9 februarie 2012, la ora 15.00, se întruneşte noul Senat, care alege preşedintele şi stabileşte comisiile de specialitate. Pentru celelalte structuri şi funcţii de conducere din Universitate, numirile (consultările şi alegerile) se vor desfăşura şi valida conform Legii nr. 1 şi Cartei universitare după ce noul rector va fi confirmat de Minister.

Până la data validării rectorului de către Minister, funcţiile de conducere sunt exercitate de cei care le ocupă în prezent.