Adresa: Bld. Carol I nr. 11, cod 700506, Iaşi,
Corp A , Rectorat, etaj II

Program de lucru cu publicul:  8.00-12.30, 13.00-16.00

Prezentare

Compartimentul Programe Didactice Universitare şi Postuniversitare coordonează şi îndrumă întreaga activitate didactică astfel încât Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi să-şi desfăşoare activităţile didactice în concordanţă cu opţiunile şi orientările strategiei naţionale de dezvoltare a învăţământului superior.

La Compartimentul Programe Didactice Universitare şi Postuniversitare găsiţi răspunsuri legate de:

•      Legislaţia în vigoare (cu privire la învăţământul superior)
  •      Admitere – licenţă, masterat (oferta educaţională, numărul de locuri)
  •      Finalizare studii (licenţă, disertaţie, studii postuniversitare)
  •      Studenţi (regulamente, calendar universitar, taxe)

Activităţi :

• statistici privind studenţi şi absolvenţi pentru finanţare  – Ministerul Educaţiei Naţionale şi pentru alte organisme;
  • organizarea concursului de admitere (licenţă, masterat) pentru cetăţenii români, etnicii români din Republica Moldova şi Diaspora, cât şi înmatricularea acestora;
  • organizarea examenului de finalizare a studiilor  – licenţă, disertaţie, studii postuniversitare;
  • regulamente pentru studiile universitare de licenţă şi masterat;
  • gestionarea tuturor planurilor de învăţământ în vigoare care se aplică la facultăţi;
  • elaborarea deciziilor de exmatriculare, reînmatriculare, respectând procedurile în vigoare.

Personal

Petronela GHEORGHIU