În ședința Senatului Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași de joi, 13 decembrie 2018, prof. univ. dr. Mihaela ONOFREI, ordonatorul de credite al UAIC, a propus numirea doamnei prof. univ. dr. Lucia CIFOR, de la Facultatea de Litere, pe postul de prorector pentru programe de licenţă şi activităţi de formare a personalului didactic din învăţământul preuniversitar. Propunerea a fost validată de membrii Senatului UAIC.

De asemenea, în ședința din 13 decembrie 2018, Senatul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a validat directorii interimari pentru posturile rămase vacante la stațiunile de cercetare și practică UAIC:

• coordonatorul activităților desfășurate la Stațiunea Biologică „Petre Jitariu” Potoci: lector univ. dr. Robu Ioan Bogdan din cadrul Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor;
  • coordonatorul activităților desfășurate la Stațiunea de Biologică Marină „Prof. dr. Ion Borcea” Agigea: CS III Baltag Emanuel Ștefan din cadrul Stațiunii Biologice Marine „Prof. dr. Ion Borcia” Agigea;
  • coordonatorul activităților desfășurate la Stațiunea de Cercetare Dezvoltare Pentru Acvacultură și Ecologie Acvatică Iași: Adm. fin. grad. I (S) Barbacariu Cristian Alin din cadrul Stațiunii de Cercetare Dezvoltare Pentru Acvacultură și Ecologie Acvatică Iași.

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a organizat, în perioada 17 octombrie 2018 – 22 noiembrie 2018, concursul pentru ocuparea posturilor de director al structurilor: Stațiuni / Muzee / Grădina Botanică din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. În urma concursului, s-au ocupat următoarele posturi:

• Director al Stațiunii de Cercetare și Practică Studențească „Simion Mehedinți” Tulnici: lect. univ. dr. Ionuț Vasiliniuc, Facultatea de Geografie și Geologie;
  • Director al Stațiunii de Cercetare și Practică Studențească „Ion Gugiuman” Rarău: conf. univ. dr. Dan-Cristian Lesenciuc, Facultatea de Geografie și Geologie;
  • Director al Stațiunii de Cercetări Fizico-Geografice și Pentru Monitorizarea Calității Mediului Mădârjac: conf. univ. dr. Lilian Niacșu, Facultatea de Geografie și Geologie;
  • Director al Muzeului Universității: conf. univ. dr. Ionuț Nistor, Facultatea de Istorie.