Miercuri, 10 octombrie 2018, la ora 12.00, s-a lansat programul Smart Start USA la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Evenimentul, care a avut loc în amfiteatrul B1 de la Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor, a fost deschis de prof. univ. dr. Mihaela ONOFREI, prorector și ordonator de credite al UAIC.

Smart Start USA urmărește crearea primului ecosistem din România dedicat creșterii exportului și internaționalizării companiilor cu capital românesc, cu acces prioritar pe piața Statelor Unite ale Americii. De asemenea, proiectul își propune facilitarea accesului la finanțare, îndrumare, educație și instruire antreprenorială pentru un număr de 10.000 de companii românești anual. Bugetul total alocat este de 500 de milioane USD.

Programul Smart Start USA este inițiat și coordonat de Ilan Laufer, ministru pentru mediul de afaceri, comerț și antreprenoriat în perioada 29 iunie 2017 – 29 ianuarie 2018, care a fost prezent la eveniment și a prezentat studenților detalii despre program. Au mai participat și reprezentanți ai unor organizații partenere din cadrul programului: Camera de Comerț și Industrie a României, Agenția pentru Întreprinderi Mici și Mijlocii, Atragere de Investiții și Promovare a Exportului Iași, Banca Transilvania, Piraeus Bank România, Banca Comercială Română, certSIGN și MasterCard.

Mai multe informații despre programul Smart Start USA pot fi consultate AICI.