Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) a primit aprobarea pentru implementarea proiectului Erasmus+ „Evaluation of agro-ecological development potential through transnational cooperation and entrepreneurial innovation”, depus în cadrul competiției de proiecte „Acțiunea cheie 2 – Parteneriate strategice în domeniul învățământ universitar KA203”. În total au fost aprobate 14 dintre cele 43 de candidaturi depuse de universități din toată România, UAIC fiind singura instituție din Iași care are un proiect aprobat în cadrul acestei competiții. Valoarea grant-ului obținut este de 286.597 de euro, iar punctajul obținut poziționează universitatea ieșeană în primele zece instituții de învățământ superior care au primit finanțare pentru implementarea de proiecte de tip parteneriat strategic.

Proiectul „Evaluation of agro-ecological development potential through transnational cooperation and entrepreneurial innovation” își propune să aducă îmbunătățiri semnificative curiculei universitare pentru a acoperi noile nevoi de învățare ale studenților, în concordanță cu cerințele de pe piața muncii din domeniile economiei, biologiei și agriculturii. În acest sens, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași va colabora cu alte două universități din România (Universitatea din București și Academia de Studii Economice din București) dar și cu trei instituții de învățământ superior din străinătate (Universita degli Studi di Catania – Italia, Institute of Agricultural Economics – Serbia și Instituto Universitario de Lisboa –Portugalia). Obiectivele specifice ale acestui parteneriat strategic sunt îmbunătățirea abilităților cadrelor didactice și cercetătorilor din universtățile partenere, identificarea unui grup de studenți cu experiență internațională pentru a lucra ca viitori specialiști în domeniile agriculturii organice și eco-antreprenoriatului, facilitarea schimbului de experiență între universitățile partenere și îmbunătățirea programelor de masterat pe domeniile vizate de proiect.

Lista cu proiectele care au primit finanțare poate fi consultată AICI.