Elevii de clasele a XI-a şi a XII-a sunt aşteptaţi, în săptămâna 11 – 16 mai, la experimente spectaculoase de fizică şi chimie, lecţii de luare a amprentelor în laboratorul de Criminalistică, experienţă de jurnalist într-un laborator de televiziune, un curs practic de hipnoză şi cursuri şi seminarii demonstrative la fiecare facultate.

Toate aceste activităţi vor avea loc în cadrul Zilelor Porţilor Deschise de la Universitatea “Alexandru Ioan Cuza”, ce se desfăşoară la toate cele 15 facultăţi în perioada 11-16 mai. Elevii de liceu vor putea fi adevăraţi studenţi, participând la cursuri, seminarii, la lucrări de laborator şi aplicaţii practice. Mai mult de atât, elevii vor putea asista la conferinţe de interes studenţesc, precum “The Use of Drama in Science Education” la Facultatea de Fizică sau “Perspective în profesiile juridice”, de la Drept şi dezbateri organizate de asociaţiile studenţeşti, special pentru cei ce le vor fi viitori membri.

Programul complet al Zilelor Porţilor Deschise, ce cuprinde activităţile de la toate cele 15 facultăţi ale UAIC, este disponibil pe site-ul dedicat candidaţilor: http://admitere.uaic.ro.

La sfâşitul săptămânii, pe 15 şi 16 mai, cei interesaţi vor putea afla toate detaliile despre admitere, la Salonul Ofertelor Academice. În cadrul acestuia, vor fi prezenţi profesori şi studenţi cu materiale informative de la toate facultăţile şi de la alte două universităţi: Medicină şi Farmacie, respectiv Arte. Salonul Ofertelor Academice se va deschide vineri, 15 mai, la ora 12.30 şi se va încheia sâmbătă, 16 mai, la ora 17.00.