Optsprezece studenti ai Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” – sapteseprezece de la Facultatea de Informatică si unul de la Facultatea de Matematică – au obţinut premii la Olimpiada de Matematică pe Internet. Concursul a fost organizat de Universitatea Ariel, din Israel, reunind studenti din 32 de universitati si 16 tari, din care Bulgaria, Cehia, Polonia, Rusia, SUA, Ucraina sau Vietnam. In total au fost 46.000 de participanti si 104 cistigatori.

Galca Dragos si Radu Comaneci au luat aurul, alti 7 studenti au cistigat medalii de argint, respectiv Ioan-Mircea Cosbuc, Marius-Catalin Marguta, Marilena Moruz(Facultatea de Matematica), Alexandru Paicu, Mircea Andrei Pricop, Daniel Iosif Spulber, Mihai Barzu si Ana-Maria Daneliuc. Opt studenti au fost premiati de asemenea cu medalii de bronz, respectiv Diana Maria-Pojar, Anca-Mihaela Pricop, Bogdan-Vlad Duduman, Ioan- Alexandru Baetu, Catalin- Gheorghita Bordianu, Roberto Kristo, Daniel-Ionut Vicol si Robert Petrov.