E-mail: echipa.eteam@gmail.com

Coordonatori Departament HR:

Coordonatori Departament Profesional:

Prezentare

Asociația E-Team este o asociație non-guvernamentală, nonprofit și fără caracter politic, înființată în 2005 sub îndrumarea domnului profesor dr. Ticu Constantin drept grup de cercetare și care a obținut statut legal în 2011. Aceasta promovează implicarea studenților în activități practice și de cercetare, precum:

• Construirea și validarea de probe psihologice care să evalueze individual sau colectiv;
  • Organizarea de evenimente știinţifice;
  • Ocazia exersării tehnicilor de bază ale consilierii psihologice în cadrul mai multor proiecte în parteneriat;
  • Susținerea de traininguri educaționale pentru copii.

Din 2011, Asociația E-Team Psychology este membra USR  (Uniunea Studenților din România).

Proiecte

1. A.N.CA.A.R. (Asociația Națională pentru Copii și Adulți cu Autism din România) –  este o organizație neguvernamentală ce acționează în domeniul protecției copilului și a persoanelor cu autism, înființată în luna mai a anului 2003.

Misiunea asociației este îmbunătățirea calității vieții persoanelor cu autism și a familiilor acestora.

Scopul activităților desfășurate este acela de a menține nivelul abilităților cognitiv-comportamentale şi de a asigura învățarea de noi abilități, de a-i sprijini pe tinerii cu autism, incluşi în programele ANCAAR Iaşi.

Aceste activități au în vedere dezvoltarea deprinderilor de viață independentă și identificarea nevoilor familiilor acestora, cât și sprijinirea în depăşirea perioadelor dificile.

2. IOTY ( Improve Others Through Yourself) – În cadrul proiectului IOTY, studenților li se oferă ocazia de a prezenta teme de interes pentru ciclul gimnazial, teme ce țin de aria consiliere și orientare. Studenții învață și își însușesc tainele educației Totodată prin programul de after-school, le oferă elevilor șansa de a înțelege mai clar noțiunile din clasă și de a face temele pe acea zi.

3. Revista E-Team Psychology este o revistă creată atât de studenții Facultății de Psihologie și Științe ale Educației, cât și de cei pasionați de acest domeniu. Revista are scopul de a prezenta și de a expune noțiuni din spectrul psihologiei.

Așadar, Revista noastră a abordat idei ce vizează:

• cercetări din domeniu,
  • interviuri cu practicieni,
  • psihologie aplicată,
  • evenimente de profil,
  • experiența unor studenți Erasmus,
  • recomandări de timp liber (filme, cărți, seriale)
  • secțiunea bac prin care putem explica rezolvarea unui subiect de examen la disciplina Psihologie.

4. Seara Profesorului Cercetător – Voluntarii au ocazia să afle informații prețioase din domeniul cercetării de la diferiți profesori implicați pe această ramură.

5. Seara Psihologului Practician – Sunt invitate persoane care lucrează în domeniul psihologiei și împartășesc diferite experiențe și pașii pe care i-au facut că să ajungă să profeseze în domeniu.