ro

Conferința Națională „România și diplomația multilaterală în secolul XX”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Centrul de Istorie a secolului XX din cadrul Facultății de Istorie a Universității „Alexandru Ioan Cuza din Iași”, în colaborare cu Primăria Municipiului Iași, are plăcerea de a vă invita să luați parte la nouă manifestare academică.

În perioada 26-27 iunie 2026, se va desfășura conferința națională „România și diplomația multilaterală în secolul XX”, care va reuni numeroși specialiști și cercetători ai practicii și istoriei diplomației române.

Evenimentul reprezintă o continuare a manifestărilor pe această temă din 2022 (Diplomația românească (1862-2022): Direcții, strategii, percepții europene) și 2024 (Miniştrii de externe – decidenţi şi instrumente ale politicii externe a României).

Lucrările conferinței vor debuta vineri, 26 iunie, la orele 9:00, în sala H1 a Casei Catargi (Corp H UAIC), urmând a continua și în Sala „Vespasian Pella” a Casei Universitarilor din Iași, fiind deschise tuturor celor interesați.

Pentru mai multe detalii, vă invităm să consultați programul conferinței aici.