Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a demarat astăzi, 17.10.2019, procesul de reabilitare a corpului D, situat pe strada Toma Cozma, nr. 3.  În această clădire își desfășoară activitatea Facultatea de Educație Fizică și Sport, Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației şi Facultatea de Filosofie şi Ştiințe Social-Politice.

Lucrările de reabilitare constau în schimbarea tâmplăriei din lemn cu tâmplărie din lemn stratificat. Suprafața totală de tâmplărie ce va fi schimbată este de 1304,60 mp (suprafață ferestre – 952,00 mp, suprafață uși exterioare – 51,30 mp și suprafață uși interioare –301,30 mp). Valoarea totală a investiției este de 2.109.559,41 lei.

De asemenea, clădirea va beneficia de dotări adaptate utilizării de către persoane cu dizabilități locomotorii și de un lift. Procedurile pentru achiziționarea acestor dotări sunt în derulare.

Imobilul, clădire monument istoric, a fost sediul Şcolii Pedagogice în perioada 1889 – 1900.